cpplib 5.2.0 - en to nl translation catalogue (211 entries)

en: "%s" after # is not a positive integer
nl: "%s" (na #) is geen positieve integer

en: "%s" after #line is not a positive integer
nl: "%s" (na #line) is geen positieve integer

en: "%s" cannot be used as a macro name as it is an operator in C++
nl: "%s" kan niet als macronaam gebruikt worden omdat het een operator is in C++

en: "%s" is not a valid filename
nl: "%s" is geen geldige bestandsnaam

en: "%s" is not defined
nl: "%s" is niet gedefinieerd

en: "%s" may not appear in macro parameter list
nl: "%s" mag niet voorkomen in lijst van macro-parameters

en: "%s" re-asserted
nl: "%s" opnieuw geasserteerd

en: "%s" redefined
nl: "%s" opnieuw gedefinieerd

en: "/*" within comment
nl: "/*" binnen commentaar

en: "__has_include__" cannot be used as a macro name
nl: "__has_include__" kan niet als macronaam gebruikt worden

en: "defined" cannot be used as a macro name
nl: "defined" kan niet als macronaam gebruikt worden

en: #%s expects "FILENAME" or <FILENAME>
nl: #%s verwacht "BESTAND" of <BESTAND>

en: #%s is a GCC extension
nl: #%s is een uitbreiding van GCC

en: #%s is a deprecated GCC extension
nl: #%s is een afgekeurde uitbreiding van GCC

en: #elif after #else
nl: #elif na #else

en: #elif without #if
nl: #elif zonder #if

en: #else after #else
nl: #else na #else

en: #else without #if
nl: #else zonder #if

en: #endif without #if
nl: #endif zonder #if

en: #include nested too deeply
nl: #include is te diep genest

en: #include_next in primary source file
nl: #include_next in primair bronbestand

en: #pragma %s %s is already registered
nl: #pragma %s %s is reeds geregistreerd

en: #pragma %s is already registered
nl: #pragma %s is reeds geregistreerd

en: #pragma once in main file
nl: #pragma once in hoofdbestand

en: #pragma system_header ignored outside include file
nl: #pragma system_header wordt genegeerd buiten een invoegbestand

en: %.*s is not a valid universal character
nl: %.*s is geen geldige universele tekennaam

en: %s in preprocessing directive
nl: %s binnen preprocessor-commando

en: %s is a block device
nl: %s is een blok-apparaat

en: %s is shorter than expected
nl: %s is korter dan verwacht

en: %s is too large
nl: %s is te groot

en: %s: not used because `%.*s' defined as `%s' not `%.*s'
nl: %s: niet gebruikt omdat "%.*s" als "%s" (en niet als "%.*s") gedefinieerd werd

en: %s: not used because `%.*s' is poisoned
nl: %s: niet gebruikt omdat "%.*s" vergiftigd is

en: %s: not used because `%.*s' not defined
nl: %s: niet gebruikt omdat "%.*s" niet gedefinieerd werd

en: %s: not used because `%s' is defined
nl: %s: niet gebruikt omdat "%s" gedefinieerd is

en: %s: not used because `__COUNTER__' is invalid
nl: %s: niet gebruikt omdat "__COUNTER__" ongeldig is

en: '##' cannot appear at either end of a macro expansion
nl: '##' mag niet voorkomen aan het begin of einde van een macro-expansie

en: '#' is not followed by a macro parameter
nl: '#' wordt niet gevolgd door de naam van een macro-parameter

en: '$' in identifier or number
nl: '$' in naam of getal

en: '?' without following ':'
nl: '?' zonder daaropvolgende ':'

en: ("%s" is an alternative token for "%s" in C++)
nl: ("%s" is een alternatieve schrijfwijze voor "%s" in C++)

en: (this will be reported only once per input file)
nl: (dit wordt per invoerbestand maar één keer gemeld)

en: C++ style comments are incompatible with C90
nl: commentaar in C++-stijl is incompatibel met C90

en: C++ style comments are not allowed in ISO C90
nl: commentaar in C++-stijl is niet toegestaan in ISO C90

en: C99's universal character names are incompatible with C90
nl: universele tekennamen van C99 zijn zijn incompatibel met C90

en: CPP arithmetic must be at least as precise as a target int
nl: CPP-rekensommen moet minstens even precies zijn als een int in de doelomgeving

en: CPP half-integer narrower than CPP character
nl: CPP half-integer is smaller dan een CPP char

en: CPP on this host cannot handle wide character constants over %lu bits, but the target requires %lu bits
nl: CPP kan op deze host geen brede tekenconstantes aan van meer dan %lu bits, maar de doelomgeving vereist %lu bits

en: ISO C does not permit named variadic macros
nl: ISO C staat geen benoemde variadische macro's toe

en: ISO C++ does not permit named variadic macros
nl: ISO C++ staat geen benoemde variadische macro's toe

en: ISO C++11 requires at least one argument for the "..." in a variadic macro
nl: ISO C++11 vereist minstens één argument voor de "..." in een variadische macro

en: ISO C++11 requires whitespace after the macro name
nl: ISO C++11 vereist witruimte na de macronaam

en: ISO C99 requires at least one argument for the "..." in a variadic macro
nl: ISO C99 vereist minstens één argument voor de "..." in een variadische macro

en: ISO C99 requires whitespace after the macro name
nl: ISO C99 vereist witruimte na de macronaam

en: In _cpp_valid_ucn but not a UCN
nl: In '_cpp_valid_ucn' maar het is geen UCN

en: Multiple include guards may be useful for:
nl: Meerdere invoegbeschermingen zouden nuttig kunnen zijn voor:

en: NULL directory in find_file
nl: directory is NULL in 'find_file'

en: \x used with no following hex digits
nl: \x gebruikt zonder daaropvolgende hexadecimale cijfers

en: _Pragma takes a parenthesized string literal
nl: _Pragma verwacht als argument een stringconstante tussen haakjes

en: __COUNTER__ expanded inside directive with -fdirectives-only
nl: expansie van __COUNTER__ binnenin commando terwijl -fdirectives-only opgegeven is

en: __VA_ARGS__ can only appear in the expansion of a C++11 variadic macro
nl: __VA_ARGS__ mag enkel voorkomen in de expansie van een C++11 variadische macro

en: __VA_ARGS__ can only appear in the expansion of a C99 variadic macro
nl: __VA_ARGS__ mag enkel voorkomen in de expansie van een C99 variadische macro

en: `%.*s' is not in NFC
nl: '%.*s' zit niet in NFC

en: `%.*s' is not in NFKC
nl: '%.*s' zit niet in NFKC

en: anonymous variadic macros were introduced in C++11
nl: anonieme variadische macro's werden geïntroduceerd in C++11

en: anonymous variadic macros were introduced in C99
nl: anonieme variadische macro's werden geïntroduceerd in C99

en: assertion without predicate
nl: assertie zonder predicaat

en: assertions are a GCC extension
nl: assertions zijn een uitbreiding van GCC

en: assertions are a deprecated extension
nl: assertions zijn een afgekeurde uitbreiding

en: attempt to use poisoned "%s"
nl: poging tot gebruik van 'vergiftigde' "%s"

en: backslash and newline separated by space
nl: backslash en newline gescheiden door spatie(s)

en: backslash-newline at end of file
nl: backslash-newline aan einde van bestand

en: binary constants are a C++14 feature or GCC extension
nl: binaire constantes zijn een C++14-functie of een uitbreiding van GCC

en: binary constants are a GCC extension
nl: binaire constantes zijn een uitbreiding van GCC

en: cannot find source file %s
nl: kan bronbestand %s niet vinden

en: character 0x%lx is not in the basic source character set
nl: teken 0x%lx zit niet in de basis brontekenset

en: character 0x%lx is not unibyte in execution character set
nl: teken 0x%lx is niet enkelbyte in de uitvoeringstekenset

en: character constant too long for its type
nl: tekenconstante is te lang voor zijn type

en: comma operator in operand of #if
nl: komma-operator in operand van '#if'

en: conversion from %s to %s not supported by iconv
nl: iconv ondersteunt geen omzetting van %s naar %s

en: converting UCN to execution character set
nl: omzetting van UCN naar uitvoeringstekenset

en: converting UCN to source character set
nl: omzetting van UCN naar brontekenset

en: converting escape sequence to execution character set
nl: omzetting van escape sequence naar uitvoeringstekenset

en: converting to execution character set
nl: omzetting naar uitvoeringstekenset

en: could not determine date and time
nl: kan datum en tijd niet achterhalen

en: could not determine file timestamp
nl: kan tijdsstempel van bestand niet achterhalen

en: cppchar_t must be an unsigned type
nl: 'cppchar_t' moet een tekenloos type zijn

en: current file is older than %s
nl: huidig bestand is ouder dan %s

en: decimal float constants are a GCC extension
nl: decimale floating-point constantes zijn een uitbreiding van GCC

en: detected recursion whilst expanding macro "%s"
nl: recursie gedetecteerd bij uitwerken van macro "%s"

en: division by zero in #if
nl: deling door nul in '#if'

en: duplicate macro parameter "%s"
nl: herhaalde macro-parameter "%s"

en: embedding a directive within macro arguments is not portable
nl: het plaatsen van een commando binnen macro-argumenten is niet overdraagbaar

en: empty character constant
nl: lege tekenconstante

en: empty filename in #%s
nl: lege bestandsnaam in #%s

en: extra tokens at end of #%s directive
nl: overbodige tokens aan einde van #%s commando

en: failure to convert %s to %s
nl: fout bij omzetten van %s naar %s

en: fixed-point constants are a GCC extension
nl: fixed-point constantes zijn een uitbreiding van GCC

en: floating constant in preprocessor expression
nl: floating-point constante in preprocessor-expressie

en: function-like macro "%s" must be used with arguments in traditional C
nl: functie-achtige macro "%s" moet in traditioneel C altijd met argumenten gebruikt worden

en: hex escape sequence out of range
nl: hexadecimale escape sequence buiten bereik

en: identifier "%s" is a special operator name in C++
nl: de aanduiding "%s" is een speciale operatornaam in C++

en: imaginary constants are a GCC extension
nl: imaginaire constantes zijn een uitbreiding van GCC

en: imaginary number in preprocessor expression
nl: imaginair getal in preprocessor-expressie

en: impossible operator '%u'
nl: operator '%u' is onmogelijk

en: incomplete universal character name %.*s
nl: onvolledige universele tekennaam %.*s

en: integer constant is so large that it is unsigned
nl: integerconstante is zo groot dat hij tekenloos is

en: integer constant is too large for its type
nl: integerconstante is te groot voor zijn type

en: integer overflow in preprocessor expression
nl: integer-overflow in preprocessor-expressie

en: invalid "#pragma GCC %s" directive
nl: ongeldig "#pragma GCC %s"-commando

en: invalid #%s directive
nl: ongeldig #%s commando

en: invalid #pragma GCC poison directive
nl: ongeldig #pragma GCC poison commando

en: invalid #pragma pop_macro directive
nl: ongeldig #pragma pop_macro commando

en: invalid #pragma push_macro directive
nl: ongeldig #pragma push_macro commando

en: invalid built-in macro "%s"
nl: ongeldige ingebouwde macro "%s"

en: invalid character '%c' in raw string delimiter
nl: ongeldig teken '%c' in rauwe stringscheiding

en: invalid flag "%s" in line directive
nl: ongeldige vlag "%s" in #line commando

en: invalid hash type %d in cpp_macro_definition
nl: ongeldig hash-type %d in 'cpp_macro_definition'

en: invalid new-line in raw string delimiter
nl: ongeldige newline in rauwe stringscheiding

en: invalid prefix "0b" for floating constant
nl: ongeldige prefix "0b" voor floating-point constante

en: invalid preprocessing directive #%s
nl: ongeldig preprocessing-commando #%s

en: invalid string literal, ignoring final '\'
nl: ongeldige stringconstante; laatste '\' wordt genegeerd

en: invalid suffix "%.*s" on floating constant
nl: ongeldige suffix "%.*s" aan floating-point constante

en: invalid suffix "%.*s" on integer constant
nl: ongeldige suffix "%.*s" aan integerconstante

en: invalid suffix "%.*s" with hexadecimal floating constant
nl: ongeldige suffix "%.*s" bij hexadecimale floating-point constante

en: invalid suffix on literal; C++11 requires a space between literal and string macro
nl: ongeldige suffix aan constante; C++11 vereist een spatie tussen constante en stringmacro

en: invoking macro %s argument %d: empty macro arguments are undefined in ISO C++98
nl: aanroep van macro %s argument %d: lege macro-argumenten zijn ongedefinieerd in ISO C++98

en: invoking macro %s argument %d: empty macro arguments are undefined in ISO C90
nl: aanroep van macro %s argument %d: lege macro-argumenten zijn ongedefinieerd in ISO C90

en: line number out of range
nl: regelnummer buiten bereik

en: macro "%s" is not used
nl: macro "%s" wordt nergens gebruikt

en: macro "%s" might prevent reproducible builds
nl: macro "%s" kan reproduceerbare compilaties verhinderen

en: macro "%s" passed %u arguments, but takes just %u
nl: macro "%s" kreeg %u argumenten, maar heeft er slechts %u nodig

en: macro "%s" requires %u arguments, but only %u given
nl: macro "%s" vereist %u argumenten, maar er werden er slechts %u opgegeven

en: macro argument "%s" would be stringified in traditional C
nl: macro-argument "%s" zou string gemaakt worden in traditioneel C

en: macro names must be identifiers
nl: macronamen moeten voldoen aan de regels voor namen in C/C++

en: macro parameters must be comma-separated
nl: macro-parameters moet door komma's gescheiden worden

en: missing '(' after predicate
nl: '(' ontbreekt na predicaat

en: missing '(' in expression
nl: '(' ontbreekt in expressie

en: missing ')' after "__has_include__"
nl: ')' ontbreekt na "__has_include__"

en: missing ')' after "defined"
nl: ')' ontbreekt na "defined"

en: missing ')' in expression
nl: ')' ontbreekt in expressie

en: missing ')' in macro parameter list
nl: ')' ontbreekt in lijst van macro-parameters

en: missing ')' to complete answer
nl: ')' ontbreekt als afronding van het antwoord

en: missing terminating %c character
nl: afsluitend %c-teken ontbreekt

en: missing terminating > character
nl: afsluitend '>'-teken ontbreekt

en: missing whitespace after the macro name
nl: witruimte ontbreekt na de macronaam

en: multi-character character constant
nl: tekenconstante bevat meerdere tekens

en: multi-line comment
nl: commentaar gespreid over meerdere regels

en: no iconv implementation, cannot convert from %s to %s
nl: geen implementatie van iconv beschikbaar; kan niet omzetten van %s naar %s

en: no include path in which to search for %s
nl: geen invoegpad waarin naar %s gezocht kan worden

en: no macro name given in #%s directive
nl: geen macronaam opgegeven in #%s commando

en: non-ISO-standard escape sequence, '\%c'
nl: escape sequence '\%c' is niet ISO-standaard

en: null character(s) ignored
nl: nulteken(s) worden genegeerd

en: null character(s) preserved in literal
nl: nulteken(s) in een constante worden behouden

en: octal escape sequence out of range
nl: octale escape sequence buiten bereik

en: one or more PCH files were found, but they were invalid
nl: een of meer PCH-bestanden werden gevonden, maar ze waren ongeldig

en: operator "__has_include__" requires a header string
nl: de "__has_include__" operator vereist een headerstring

en: operator "defined" requires an identifier
nl: de "defined" operator vereist een naam als argument

en: parameter name missing
nl: parameternaam ontbreekt

en: pasting "%s" and "%s" does not give a valid preprocessing token
nl: het plakken van "%s" en "%s" levert geen geldig preprocessing token op

en: poisoning existing macro "%s"
nl: bestaande macro "%s" wordt 'vergiftigd'

en: predicate must be an identifier
nl: predicaat moet een naam zijn

en: predicate's answer is empty
nl: antwoord van het predicaat is leeg

en: preprocessor arithmetic has maximum precision of %lu bits; target requires %lu bits
nl: preprocessor-rekensommen hebben een maximale precisie van %lu bits; de doelomgeving vereist %lu bits

en: raw string delimiter longer than 16 characters
nl: rauwe stringscheiding is langer dan 16 tekens

en: registering "%s" as both a pragma and a pragma namespace
nl: registratie van "%s" zowel als pragma en als pragma-naamsruimte

en: registering pragma "%s" with name expansion and no namespace
nl: registratie van pragma "%s" met naamsexpansie maar geen naamsruimte

en: registering pragma with NULL handler
nl: registratie van pragma met NULL als afhandelingsroutine

en: registering pragmas in namespace "%s" with mismatched name expansion
nl: registratie van pragma's in naamsruimte "%s" met niet-overeenkomstige naamsexpansie

en: stdout
nl: standaarduitvoer

en: style of line directive is a GCC extension
nl: dit soort #line commando is een uitbreiding van GCC

en: suffix for double constant is a GCC extension
nl: het gebruik van een suffix voor double constantes is een uitbreiding van GCC

en: suggest hiding #%s from traditional C with an indented #
nl: verberg #%s liefst van traditioneel C via een geïndenteerd #

en: suggest not using #elif in traditional C
nl: gebruik liefst geen #elif in traditioneel C

en: syntax error in macro parameter list
nl: syntaxfout in lijst van macro-parameters

en: target char is less than 8 bits wide
nl: char is minder dan 8 bits breed in de doelomgeving

en: target int is narrower than target char
nl: int is smaller dan char in de doelomgeving

en: target wchar_t is narrower than target char
nl: 'wchar_t' is smaller dan char in de doelomgeving

en: the conditional began here
nl: het conditionele blok begon hier

en: the left operand of "%s" changes sign when promoted
nl: de linker operand van "%s" verandert van teken indien hij gepromoveerd wordt

en: the meaning of '\%c' is different in traditional C
nl: de betekenis van '\%c' is anders in traditioneel C

en: the meaning of '\a' is different in traditional C
nl: de betekenis van '\a' is anders in traditioneel C

en: the meaning of '\x' is different in traditional C
nl: de betekenis van '\x' is anders in traditioneel C

en: the right operand of "%s" changes sign when promoted
nl: de rechter operand van "%s" verandert van teken indien hij gepromoveerd wordt

en: this is the location of the previous definition
nl: dit is de plaats van de eerdere definitie

en: this use of "defined" may not be portable
nl: dit gebruik van "define" is mogelijk niet overdraagbaar

en: traditional C ignores #%s with the # indented
nl: traditioneel C negeert #%s wanneer het # geïndenteerd is

en: traditional C rejects the "%.*s" suffix
nl: traditioneel C aanvaardt de "%.*s" suffix niet

en: traditional C rejects the unary plus operator
nl: traditioneel C verwerpt de unaire plus-operator

en: trigraph ??%c converted to %c
nl: trigraph ??%c is omgezet naar %c

en: trigraph ??%c ignored, use -trigraphs to enable
nl: trigraph ??%c is genegeerd; gebruik -trigraphs om ondersteuning in te schakelen

en: unbalanced stack in %s
nl: niet-gebalanceerde stack in %s

en: undefining "%s"
nl: definitie van "%s" wordt ongedaan gemaakt

en: unexpected end of file after #line
nl: onverwacht einde van bestand na #line

en: universal character %.*s is not valid at the start of an identifier
nl: universeel teken %.*s is niet geldig aan het begin van een naam

en: universal character %.*s is not valid in an identifier
nl: universeel teken %.*s is niet geldig in een naam

en: universal character names are only valid in C++ and C99
nl: universele tekennamen zijn alleen geldig in C++ en C99

en: unknown escape sequence: '\%c'
nl: onbekende escape sequence: '\%c'

en: unknown escape sequence: '\%s'
nl: onbekende escape sequence: '\%s'

en: unspellable token %s
nl: kan token %s niet spellen

en: unterminated #%s
nl: niet-beëindigde #%s

en: unterminated argument list invoking macro "%s"
nl: niet-beëindigde argumentenlijst bij aanroep van macro "%s"

en: unterminated comment
nl: niet-beëindigd commentaar

en: unterminated raw string
nl: niet-beëindigde rauwe string

en: use -Winvalid-pch for more information
nl: gebruik -Winvalid-pch voor meer informatie

en: use of C++11 hexadecimal floating constant
nl: gebruik van een C++11 hexadecimale floating-point constante

en: use of C++11 long long integer constant
nl: gebruik van een C++11 long long integerconstante

en: use of C99 hexadecimal floating constant
nl: gebruik van een C99 hexadecimale floating-point constante

en: use of C99 long long integer constant
nl: gebruik van een C99 long long integerconstante

en: user-defined literal in preprocessor expression
nl: gebruikergedefinieerde constante in preprocessor-expressie

en: while reading precompiled header
nl: bij het lezen van een voorgecompileerde header

en: while writing precompiled header
nl: bij het schrijven van een voorgecompileerde header
