libc 2.33.9000 - en to tr translation catalogue (1411 entries)

en: 		Access Rights :
tr: 		Erişim Hakları:

en: 		Attributes    :
tr: 		Niteleyiciler :

en: 	Access rights:
tr: 	Erişim hakları:

en: 	Entry data of type %s
tr: 	 %s türü girdi verisi

en: 	Name       : %s
tr: 	İsim       : %s

en: 	Public Key :
tr: 	Genel Anahtar:

en: 	Type         : %s
tr: 	Türü        : %s

en: 	Universal addresses (%u)
tr: 	Evrensel adresler (%u)

en: 	[%d]	Name          : %s
tr: 	[%d]	İsim          : %s

en: 	[%u] - [%u bytes]
tr: 	[%u] - [%u bayt]

en: 	not a dynamic executable
tr: 	özdevimli bir çalıştırılabilir değil

en: 
    Group Members :
tr: 
      Grup Üyeleri:

en: 
    SELinux AVC Statistics:
    
    %15u  entry lookups
    %15u  entry hits
    %15u  entry misses
    %15u  entry discards
    %15u  CAV lookups
    %15u  CAV hits
    %15u  CAV probes
    %15u  CAV misses
tr: 
    SELinux EVA istatistikleri:
    
    %15u  girdi arandı
    %15u  girdi yapıldı
    %15u  girdi kayıp
    %15u  girdi iptal
    %15u  vektör arandı
    %15u  toplam vektör
    %15u  vektör algılandı
    %15u  vektör kayıp

en: 
    Time to Live  :
tr: 
    Yaşam süresi  :

en:             %2lus  server runtime
tr:             %2lus  sunucu çalışma zamanı

en:         %2um %2lus  server runtime
tr:         %2um %2lus  sunucu çalışma zamanı

en:        %s -a [pathname]
tr:        %s -a [yolismi]

en:     %2uh %2um %2lus  server runtime
tr:     %2uh %2um %2lus  sunucu çalışma zamanı

en:     Data Length = %u
tr:     Veri uzunluğu = %u

en:     Explicit members:
tr:     Doğrudan üye olanlar:

en:     Explicit nonmembers:
tr:     Doğrudan üye olmayanlar:

en:     Implicit members:
tr:     Dolaylı üye olanlar:

en:     Implicit nonmembers:
tr:     Dolaylı üye olmayanlar:

en:     No explicit members
tr:     Doğrudan üye olan yok

en:     No explicit nonmembers
tr:     Doğrudan üye olmayan yok

en:     No implicit members
tr:     Dolaylı üye olan yok

en:     No implicit nonmembers
tr:     Dolaylı üye olmayan yok

en:     No recursive members
tr:     Ardışık üye yok

en:     No recursive nonmembers
tr:     Ardışık üye olmayan yok

en:     Recursive members:
tr:     Ardışık üyeler:

en:     Recursive nonmembers:
tr:     Ardışık üye olmayanlar:

en:   or:
tr:  veya:

en:  (SKIPPED)
tr:  (ATLANDI)

en:  (changed)
tr:  (değişti)

en:  (first)
tr:  (ilk)

en:  (from %s:%d)
tr:  (%s:%d itibaren)

en:  - all data:
tr:  - bütün veri:

en:  - remaining data %p:
tr:  - kalan veriler %p:

en:  [OPTION...]
tr:  [SEÇENEK...]

en: "#expires" is obsolescent; use "Expires"
tr: "#expires" eskimiş; "Son kullanma tarihi" kullan

en: "%s" is ambiguous in pre-2017c zic
tr: "%s" 2017c öncesi zic belirsizdir

en: "%s" is no directory; ignored
tr: "%s" dizinsiz; yoksayıldı

en: "%s" is undocumented; use "last%s" instead
tr: "%s" belgesizdir, "last%s" yerine kullan

en: "Zone %s" line and -l option are mutually exclusive
tr: "Zone %s" satırı ve -l seçeneği çelişiyor

en: "Zone %s" line and -p option are mutually exclusive
tr: "Zone %s" satırı ve -p seçeneği çelişiyor

en: %%z UT offset magnitude exceeds 99:59:59
tr: %%z UT ofset büyüklüğünü aşıyor 99:59:59

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
tr: %.*s: ARGP_HELP_FMT parametresi ile bir değer vermek gerekir

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
tr: %.*s: ARGP_HELP_FMT parametresi bilinmiyor

en: %1$s: definition does not end with `END %1$s'
tr: %1$s: tanım `END %1$s' ile bitmiyor

en: %15d  current number of threads
    %15d  maximum number of threads
    %15lu  number of times clients had to wait
    %15s  paranoia mode enabled
    %15lu  restart internal
    %15u  reload count
tr: %15d  geçerli iş parçacığı sayısı
    %15d  azami iş parçacığı sayısı
    %15lu  istemciler bu kadar defa bekleyecek
    %15s  paranoya kipi etkin
    %15lu  dahili yeniden başlatma
    %15u  yeniden yükleme sayısı

en: %3ud %2uh %2um %2lus  server runtime
tr: %3ud %2uh %2um %2lus  sunucu çalışma zamanı

en: %d libs found in cache `%s'
tr: %d kitaplık, `%s' arabelleğinde bulundu

en: %s in ruleless zone
tr: %s kuralsız zaman diliminde

en: %s is a 32 bit ELF file.
tr: %s 32 bitlik bir ELF dosyasıdır.

en: %s is a 64 bit ELF file.
tr: %s 64 bitlik bir ELF dosyasıdır.

en: %s is for unknown machine %d.
tr: %s bilinmeyen makina %d içindir.

en: %s is not a known library type
tr: %s bilinen bir kitaplık türü değil

en: %s is not a shared object file (Type: %d).
tr: %s paylaşımlı nesne dosyası değil (Tür: %d).

en: %s is not a symbolic link
tr: %s bir sembolik bağ değil

en: %s is not an ELF file - it has the wrong magic bytes at the start.
tr: %s bir ELF dosyası değil - Başlangıcındaki dosya tanımı hatalı.

en: %s%s%s:%u: %s%sAssertion `%s' failed.
    %n
tr: %s%s%s:%u: %s%sSav `%s' başarısızlığa uğradı.
    %n

en: %s%s%s:%u: %s%sUnexpected error: %s.
    %n
tr: %s%s%s:%u: %s%sUmulmadık hata: %s.
    %n

en: %s%sUnknown signal %d
tr: %s%sBilinmeyen sinyal %d

en: %s: %s; low version = %lu, high version = %lu
tr: %s: %s; alt sürüm = %lu, üst sürüm = %lu

en: %s: %s; why = %s
tr: %s: %s;  neden = %s

en: %s: %s; why = (unknown authentication error - %d)
tr: %s: %s; niçin= ((bilinmeyen kanıtlama hatası - %d)

en: %s: '%s' without matching 'ifdef' or 'ifndef'
tr: %s: 'ifdef' veya 'ifndef' ile eşleşmeyen '%s'

en: %s: 'endif' without matching 'ifdef' or 'ifndef'
tr: %s: 'ifdef' veya 'ifndef' ile eşleşmeyen 'endif'

en: %s: <mb_cur_max> must be greater than <mb_cur_min>
tr: %s: <mb_cur_max>, <mb_cur_min> den daha büyük olmalı

en: %s: Can't chdir to %s: %s
tr: %s: %s için chdir olamaz: %s

en: %s: Can't create %s/%s: %s
tr: %s: %s/%s oluşturulamaz: %s

en: %s: Can't create directory %s: %s
tr: %s: %s dizini oluşturulamıyor: %s

en: %s: Can't open %s: %s
tr: %s: %s açılamıyor: %s

en: %s: Can't read %s/%s: %s
tr: %s: %s/%s okunamaz: %s

en: %s: Can't remove %s/%s: %s
tr: %s:  %s/%s kaldırılamaz: %s

en: %s: ISA level is too high (%d > %d)
tr: %s: ISA düzeyi çok yüksek (%d > %d)

en: %s: Memory exhausted: %s
tr: %s: Bellek tükendi: %s

en: %s: More than one -L option specified
tr: %s: Birden fazla -L seçeneği belirtilmiş

en: %s: More than one -d option specified
tr: %s: Birden fazla -d seçeneği belirtilmiş

en: %s: More than one -l option specified
tr: %s: Birden fazla -l seçeneği belirtilmiş

en: %s: More than one -p option specified
tr: %s: Birden fazla -p seçeneği belirtilmiş

en: %s: More than one -r option specified
tr: %s: Birden fazla -r seçeneği belirtilmiş

en: %s: More than one -t option specified
tr: %s: Birden fazla -t seçeneği belirtilmiş

en: %s: More than one -y option specified
tr: %s: Birden fazla -y seçeneği belirtilmiş

en: %s: Too many arguments
tr: %s: Çok fazla argüman var

en: %s: `%s' mentioned more than once in definition of weight %d
tr: %s:`%s' %d ağırlıklı tanımda bir kereden fazla anıldı

en: %s: `%s' must be a character
tr: %s: `%s' bir karakter olmalı

en: %s: `%s' value does not match `%s' value
tr: %s: `%s' değeri `%s' değeriyle eşleşmiyor

en: %s: `-1' must be last entry in `%s' field
tr: %s: `%s' alanında `-1' son girdi olmalı

en: %s: `forward' and `backward' are mutually excluding each other
tr: %s: `forward' ve `backward' karşılıklı olarak bir diğerini dışlar

en: %s: `position' must be used for a specific level in all sections or none
tr: %s: `position' tüm alt bölümlerde özel bir düzey için kullanılmış olmalı ya da hiç bulunmamalı

en: %s: `translit_start' section does not end with `translit_end'
tr: %s: `translit_start' bölümü `translit_end' ile bitmiyor

en: %s: bad symbol <%.*s>
tr: %s: hatalı sembol <%.*s>

en: %s: byte sequence of first character of range is not lower than that of the last character
tr: %s: aralığın ilk karakterinin bayt dizisi son karakterininkinden daha düşük değil

en: %s: byte sequences of first and last character must have the same length
tr: %s: ilk ve son karakterin bayt serisi aynı uzunlukta olmalı

en: %s: cannot have `%s' as end of ellipsis range
tr: %s: `%s' elips kapsamının sonu olamıyor

en: %s: cannot reorder after %.*s: symbol not known
tr: %s: %.*s sembolünden sonra tekrar sıralanamıyor: sembol bilinmiyor

en: %s: character `%s' in charmap not representable with one byte
tr: %s: karakter eşlem listesinde `%s' karakteri bir bayt ile temsil edilemez

en: %s: character `%s' needed as default value not representable with one byte
tr: %s: öntanımlı değer olarak gerekli olan `%s' karakteri tek bayt ile temsil edilemez

en: %s: character `%s' not defined while needed as default value
tr: %s: öntanımlı değer olarak gerekli olmasına rağmen `%s' karakteri atanmamış

en: %s: command was '%s', result was %d
tr: %s: komut `%s' idi, sonuç %d oldu

en: %s: destination must not be a directory
tr: %s: hedef bir dizin olmamalıdır

en: %s: direction flag in string %Zd in `era' field is not '+' nor '-'
tr: %s: `era' alanındaki %Zd dizgesinin yön flaması '+' ya da '-' değil

en: %s: direction flag in string %Zd in `era' field is not a single character
tr: %s: `era' alanındaki %Zd dizgesinin yön flaması tek karakter değil

en: %s: duplicate `default_missing' definition
tr: %s: `default_missing' tanımı tekrarlanmış

en: %s: duplicate category version definition
tr: %s kategori sürümü tanımı tekrarlanmış

en: %s: duplicate declaration of section `%s'
tr: %s: `%s' bölüm bildirimi tekrarlanmış

en: %s: duplicate definition of `%s'
tr: %s: `%s' tanımı tekrarlanmış

en: %s: empty category description not allowed
tr: %s: boş kategori açıklamasına izin verilmez

en: %s: empty weight string not allowed
tr: %s: boş ağırlık dizgesine izin verilmez

en: %s: error in state machine
tr: %s: durum motorunda hata

en: %s: failed to remove the old destination
tr: %s: eski hedefi kaldırama geçersiz

en: %s: field `%s' declared more than once
tr: %s: `%s' alanı bir kereden fazla bildirilmiş

en: %s: field `%s' does not contain exactly ten entries
tr: %s: `%s' alanı tamı tamına 10 girdi içeremez

en: %s: field `%s' must not be defined
tr: %s: `%s' alanı tanımlanmamalı

en: %s: field `%s' must not be empty
tr: %s: `%s' alanı boş olmamalı

en: %s: field `%s' not defined
tr: %s: `%s' alanı tanımlı değil

en: %s: field `%s' undefined
tr: %s: `%s' alanı tanımsız

en: %s: file open error: %m
tr: %s: dosya açış hatası: %m

en: %s: garbage at end of offset value in string %Zd in `era' field
tr: %s: `era' alanındaki %Zd dizgesinin dengeleme değerinin sonunda bozulma saptandı

en: %s: garbage at end of starting date in string %Zd in `era' field
tr: %s: `era' alanındaki %Zd dizgesinde başlangıç tarihinin sonunda bozulma saptandı

en: %s: garbage at end of stopping date in string %Zd in `era' field
tr: %s: `era' alanındaki %Zd dizgesinde bitiş tarihinin sonunda bozulma saptandı

en: %s: incomplete `END' line
tr: %s: tamamlanmamış `END' satırı

en: %s: invalid destination: %s
tr: %s: geçersiz hedef: %s

en: %s: invalid escape `%%%c' sequence in field `%s'
tr: %s: `%%%c' önceleme dizisi `%s' alanında geçersiz

en: %s: invalid escape sequence in field `%s'
tr: %s: `%s' alanında geçersiz önceleme dizisi

en: %s: invalid number for offset in string %Zd in `era' field
tr: %s: `era' alanındaki %Zd dizgesinde dengeleme değeri olarak geçersiz sayı

en: %s: invalid number of sorting rules
tr: %s: sıralama kurallarının sayısı geçersiz

en: %s: invalid option -- '%c'
tr: %s: geçersiz seçenek  -- '%c'

en: %s: invalid starting date in string %Zd in `era' field
tr: %s: `era' alanındaki %Zd dizgesinde başlangıç tarihi geçersiz

en: %s: invalid stopping date in string %Zd in `era' field
tr: %s: `era' alanındaki %Zd dizgesinde bitiş tarihi geçersiz

en: %s: invalid time range: %s
tr: %s: geçersiz zaman aralığı: %s

en: %s: invalid value for field `%s'
tr: %s: `%s' alanındaki değer geçersiz

en: %s: language abbreviation `%s' not defined
tr: %s: dil kısaltması `%s' atanmamış

en: %s: line %d: bad command `%s'
tr: %s: satır %d: `%s' komutu hatalı

en: %s: line %d: cannot specify more than %d trim domains
tr: %s: satır %d: en çok %d saf alan ismi belirtilebilir

en: %s: line %d: expected `on' or `off', found `%s'
tr: %s: satır %d: `%s' değil, `on' ya da `off' olmalıydı

en: %s: line %d: ignoring trailing garbage `%s'
tr: %s: satır %d: bozuk kısım `%s' yoksayılıyor

en: %s: line %d: list delimiter not followed by domain
tr: %s: satır %d: liste ayracından sonra bir alan ismi gelmemeli

en: %s: link from %s/%s failed: %s
tr: %s: %s/%s den bağ kurulamıyor: %s

en: %s: missing `order_end' keyword
tr: %s: `order_end' anahtar-sözcüğü kayıp

en: %s: missing `reorder-end' keyword
tr: %s: `reorder_end' anahtar-sözcüğü kayıp

en: %s: missing `reorder-sections-end' keyword
tr: %s: `reorder_section_end' anahtar-sözcüğü kayıp

en: %s: missing era format in string %Zd in `era' field
tr: %s: `era' alanındaki %Zd dizgesinde dönemsellik biçemi eksik

en: %s: missing era name in string %Zd in `era' field
tr: %s: `era' alanındaki %Zd dizgesinde dönem ismi eksik

en: %s: more than one 'else'
tr: %s: birden fazla 'else'

en: %s: multiple order definitions for section `%s'
tr: %s: `%s' alt bölümünde çok sayıda sıralama tanımı

en: %s: multiple order definitions for unnamed section
tr: %s: isimsiz alt bölümde çok sayıda sıralama tanımı

en: %s: nested conditionals not supported
tr: %s:  iç içe koşullu ifadeler desteklenmiyor

en: %s: no correct regular expression for field `%s': %s
tr: %s: `%s' alanında doğru bir düzenli ifade yok: %s

en: %s: no identification for category `%s'
tr: %s: `%s' kategorisi için hiç identification satırı yok

en: %s: no representable `default_missing' definition found
tr: %s: temsil edilebilir `default_missing' ataması bulunamadı

en: %s: not enough sorting rules
tr: %s: sıralama kuralları yetersiz

en: %s: numeric country code `%d' not valid
tr: %s: sayısal ülke kodu `%d' geçersiz

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
tr: %s: '%s%s' seçeneği bir bağımsız değişkene izin vermez

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
tr: %s: seçenek'%s%s' belirsizdir

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
tr: %s: '%s%s' seçeneği belirsizdir, olasılıklar:

en: %s: option '%s%s' requires an argument
tr: %s: '%s%s' seçeneği bir argüman gerektirir

en: %s: option '%s' requires an argument.\n
tr: %s: `%s' seçeneği bir argümanla kullanılır.\n

en: %s: option '%s' requires an argument\n
tr: %s: `%s' seçeneği bir argümanla kullanılır\n

en: %s: option is ambiguous; possibilities:
tr: %s: seçenek belirsizdir; olasılıklar:

en: %s: option requires an argument -- '%c'
tr: %s: seçenek bir argümanla gerektirir -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%s'\n
tr: %s: seçenek bir argümanla kullanılır -- '%s'\n

en: %s: order for `%.*s' already defined at %s:%Zu
tr: %s: `%.*s' için abecesel sıra zaten %s:%Zu içinde atanmış

en: %s: order for collating element %.*s not yet defined
tr: %s: karşılaştırma elemanı %.*s için abecesel sıra henüz atanmamış

en: %s: order for collating symbol %.*s not yet defined
tr: %s: karşılaştırma sembolü %.*s için abecesel sıra henüz atanmamış

en: %s: out of memory to store relocation results for %s
tr: %s: %s için yeniden ayırma işleminin sonuçlarını saklamak için bellek yetersiz

en: %s: panic: Invalid l_value %d
tr: %s: panik: sol değer (l_value) %d geçersiz

en: %s: pre-%d clients may mishandle distant timestamps
tr: %s: pre-%d istemciler uzaktaki zaman damgalarını yanlış görevlendirebilir

en: %s: premature end of file
tr: %s: dosya sonu erken geldi

en: %s: section `%.*s' not known
tr: %s: `%.*s' alt bölümü bilinmiyor

en: %s: starting date is invalid in string %Zd in `era' field
tr: %s: `era' alanındaki %Zd dizgesinde başlangıç tarihi geçersiz

en: %s: symbolic range ellipsis must not be directly followed by `order_end'
tr: %s: sembolik kapsam elipslerinin hemen ardından `order_end' gelmemelidir

en: %s: symbolic range ellipsis must not directly follow `order_start'
tr: %s: sembolik kapsam elipsleri  `order_start' ın hemen ardından gelmemelidir

en: %s: syntax error
tr: %s: sözdizimi hatası

en: %s: syntax error in definition of new character class
tr: %s: yeni karakter sınıfının tanımında sözdizimi hatası

en: %s: syntax error in definition of new character map
tr: %s: yeni karakter eşlemleri tanımında sözdizimi hatası

en: %s: table for class "%s": %lu bytes
tr: %s: "%s" sınıfının tablosu: %lu bayt

en: %s: table for map "%s": %lu bytes
tr: %s: "%s" eşlemlerinin tablosu: %lu bayt

en: %s: table for width: %lu bytes
tr: %s: genişlik için tablo: %lu bayt

en: %s: terminology language code `%s' not defined
tr: %s: terminoloji dil kodu `%s' atanmamış

en: %s: the start and the end symbol of a range must stand for characters
tr: %s: bir kapsamın başlangıç ve bitiş sembolleri, karakterleri temsil etmelidir

en: %s: third operand for value of field `%s' must not be larger than %d
tr: %s: `%s' alanının değerindeki üçüncü veri öğesi en fazla %d olabilir

en: %s: too few values for field `%s'
tr: %s: `%s' alanındaki değerler çok az

en: %s: too many rules; first entry only had %d
tr: %s: çok fazla kural var; sadece ilk girdide kural sayısı %d

en: %s: too many values
tr: %s: çok fazla değer var

en: %s: too many values for field `%s'
tr: %s: `%s' alanındaki değerler çok fazla

en: %s: transliteration data from locale `%s' not available
tr: %s: `%s' yerelinden başka bir dilin alfabesinde yazma verisi yok

en: %s: unknown character in collating symbol name
tr: %s: karşılaştırma sembolü isminde bilinmeyen karakter

en: %s: unknown character in equivalent definition name
tr: %s: eşdeğer tanımlama isminde bilinmeyen karakter

en: %s: unknown character in equivalent definition value
tr: %s: eşdeğer tanımlama değerinde bilinmeyen karakter

en: %s: unknown character in field `%s'
tr: %s: `%s' alanında bilinmeyen karakter

en: %s: unknown section name `%.*s'
tr: %s: bölüm ismi `%.*s' bilinmiyor

en: %s: unknown standard `%s' for category `%s'
tr: %s: `%s' kategorisi için `%s' bilinmeyen standart

en: %s: unknown symbol `%s' in equivalent definition
tr: %s: eşdeğer tanımlamada bilinmeyen sembol: `%s'

en: %s: unrecognized option '%c%s'\n
tr: %s: tanınmayan seçenek: '%c%s'\n

en: %s: unrecognized option '%s%s'
tr: %s: tanınmayan seçenek '%s%s'

en: %s: usage is %s [ --version ] [ --help ] [ -v ] \
    	[ -b {slim|fat} ] [ -d directory ] [ -l localtime ] [ -L leapseconds ] \
    	[ -p posixrules ] [ -r '[@lo][/@hi]' ] [ -t localtime-link ] \
    	[ filename ... ]
    
    Report bugs to %s.
tr: %s: kullanım %s [ --version ] [ --help ] [ -v ] \
    	[ -b {slim|fat} ] [ -d directory ] [ -l localtime ] [ -L leapseconds ] \
    	[ -p posixrules ] [ -r '[@lo][/@hi]' ] [ -t localtime-link ] \
    	[ filename ... ]
    
    Hataları bildirmek için %s.

en: %s: usage: %s OPTIONS TIMEZONE ...
    Options include:
      -c [L,]U   Start at year L (default -500), end before year U (default 2500)
      -t [L,]U   Start at time L, end before time U (in seconds since 1970)
      -i         List transitions briefly (format is experimental)
      -v         List transitions verbosely
      -V         List transitions a bit less verbosely
      --help     Output this help
      --version  Output version info
    
    Report bugs to %s.
tr: %s: kullanım: %s SAAT DİLİMİ SEÇENEKLERİ ...
    Seçenekler şunlardır:
      -c [L,]U   Start at year L (default -500), end before year U (default 2500)
      -t [L,]U   Start at time L, end before time U (in seconds since 1970)
      -i         List transitions briefly (format is experimental)
      -v         List transitions verbosely
      -V         List transitions a bit less verbosely
      --help     Output this help
      --version  Output version info
    
    Hataları bildirme %s.

en: %s: value for field `%s' must be a single character
tr: %s: `%s' alanındaki değer tek karakter olmalı

en: %s: value for field `%s' must be in range %d...%d
tr: %s: `%s' alanındaki değer %d...%d aralığında olmalı

en: %s: value for field `%s' must not be an empty string
tr: %s: `%s' alanının değeri boş bir dizge olmamalı

en: %s: value of field `int_curr_symbol' does not correspond to a valid name in ISO 4217 [--no-warnings=intcurrsym]
tr: %s: `int_curr_symbol' alanının değeri ISO 4217'deki geçerli bir ada karşılık gelmez [--no-warnings=intcurrsym]

en: %s: value of field `int_curr_symbol' has wrong length
tr: %s: `int_curr_symbol' alanındaki değer yanlış uzunlukta

en: %s: values for field `%s' must be smaller than 127
tr: %s: `%s' alanındaki değer 127 den küçük olmalı

en: %s: values for field `%s' must not be larger than %d
tr: %s: `%s' alanındaki değer %d den büyük olmalı

en: %s: warning: zone "%s" abbreviation "%s" %s
tr: %s: uyarı: zaman dilimi "%s"  kısaltma "%s" %s

en: %s: weights must use the same ellipsis symbol as the name
tr: %s: ağırlıklar isim olarak aynı elips sembolünü kullanmalıdır

en: %s: wild -c argument %s
tr: %s: ilkel -c argümanı %s

en: %s: wild -t argument %s
tr: %s: ilkel -t argümanı %s

en: %s:%u: cannot read directory %s
tr: %s:%u: %s dizini okunamıyor

en: %s:%u: hwcap directive ignored
tr: %s:%u: hwcap yönergesi göz ardı edildi

en: '%s' is not a known database
tr: '%s' bilinen bir veri tabanı değildir

en: 'wait' failed
tr: 'wait' başarısız

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
tr: (PROGRAM HATASI) Bilinen bir sürüm değil!?

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
tr: (PROGRAM HATASI) Bu tanınan bir seçenek olmalıydı!?

en: (Unknown object)
tr: (Bilinmeyen nesne)

en: (from %s:%d and %s:%d)
tr: (%s:%d itibaren ve %s:%d)

en: *** Cannot read debuginfo file name: %m
tr: *** debuginfo dosya ismi okunamıyor: %m

en: *** The file `%s' is stripped: no detailed analysis possible
tr: *** `%s' dosyası lime lime edildi: detaylı çözümleme mümkün değil

en: *standard input*
tr: *standart girdi*

en: -o OUTPUT-FILE [INPUT-FILE]...
    [OUTPUT-FILE [INPUT-FILE]...]
tr: -o ÇIKTI-DOSYASI [GİRDİ-DOSYASI]...
    [ÇIKTI-DOSYASI [GİRDİ-DOSYASI]...]

en: -s ignored
tr: -s ihmal edildi

en: -y is obsolescent
tr: -y eskimişdir

en: .lib section in a.out corrupted
tr: a.out içindeki .lib bölümü bozulmuş

en: <%s> and <%s> are invalid names for range
tr: <%s> ve <%s> kapsam için geçersiz isimler

en: <SP> character must not be in class `%s'
tr: <SP> karakteri `%s' sınıfında olmamalı

en: <SP> character not in class `%s'
tr: <SP> karakteri `%s' sınıfında değil

en: <warnings>
tr: <uyarı>

en: Aborted
tr: İptal edildi

en: Access Rights :
tr: Erişim Hakları:

en: Access Vector Cache (AVC) started
tr: Erişim Vektörleri Arabelleği (EVA) başlatıldı

en: Accessing a corrupted shared library
tr: Bir bozulmuş paylaşımlı kitaplığa erişiliyor

en: Add locales named by parameters to archive
tr: Parametrelerde isimleri belirtilen yerelleri arşive ekler

en: Adding %s
tr: %s ekleniyor

en: Address already in use
tr: Adres zaten kullanımda

en: Address family for hostname not supported
tr: Makina ismi için adres ailesi desteklenmiyor

en: Address family not supported by protocol
tr: Adres ailesi protokol tarafından desteklenmiyor

en: Address not mapped to object
tr: Nesneyle eşlenmeyen adres

en: Advertise error
tr: Tanıtım hatası

en: Alarm clock
tr: Alarm saati

en: All requests done
tr: Tüm istekler yerine getirildi

en: Also draw graph for total memory consumption
tr: Üstelik toplam bellek tüketimi grafiğini çizerken

en: Archive control:
tr: Arşiv denetimi:

en: Argument list too long
tr: Argüman listesi çok uzun

en: Attempt to remove a non-empty table
tr: Bir boş tabloyu silme gayreti

en: Attempting to link in too many shared libraries
tr: Çok fazla sayıdaki paylaşımlı kitaplıkta bağ kurulmaya çalışılıyor

en: Authentication OK
tr: Kimlik kanıtlama TAMAM

en: Authentication error
tr: Kanıtlama hatası

en: BOGUS OBJECT
tr: SAHTE NESNE

en: Bad address
tr: Adres hatalı

en: Bad file descriptor
tr: Dosya betimleyici hatalı

en: Bad font file format
tr: Yazıtipi dosyası biçemi hatalı

en: Bad message
tr: İleti hatalı

en: Bad system call
tr: Sistem çağrısı hatalı

en: Bad value for ai_flags
tr: Değer ai_flags için hatalı

en: Binary data
tr: İkilik veri

en: Block device required
tr: Blok aygıtı gerekli

en: Broadcast poll problem
tr: Haberleşme yoklamasında sorun

en: Broken pipe
tr: Veri alınamıyor

en: Bus error
tr: Veri yolu hatası

en: CACHE
tr: ARABELLEK

en: CONF
tr: YAPL

en: CONFIG
tr: YAPILANDIRMA

en: CPU ISA level is lower than required
tr: CPU ISA düzeyi gerekenden daha düşük

en: CPU time limit exceeded
tr: CPU zaman sınırı aşıldı

en: Cache expired
tr: Arabellek zaman aşımı

en: Cache file has wrong endianness.
tr: Önbellek dosyası yanlış sonsuzluğa sahip.

en: Cache generated by:
tr: Önbellek tarafından oluşturulan:

en: Can not access a needed shared library
tr: Gereken paylaşımlı kitaplığa erişilemiyor

en: Can't bind to server which serves this domain
tr: Bu alana hizmet veren sunucuya bağlantı kurulamadı

en: Can't chdir to /
tr: Dizin chdir'e geçilemiyor /

en: Can't communicate with portmapper
tr: Portmapper ile haberleşilemiyor

en: Can't communicate with ypbind
tr: Ypbind ile haberleşilemiyor

en: Can't communicate with ypserv
tr: Ypserv ile haberleşilemiyor

en: Can't create temporary cache file %s
tr: Geçici arabellek dosyası %s oluşturulamıyor

en: Can't find %s
tr: %s bulunamıyor

en: Can't link %s to %s
tr: %s den %s'e bağ yapılamıyor

en: Can't open cache file %s
tr: Arabellek dosyası %s açılamıyor

en: Can't open cache file directory %s
tr: Arabellek dosyasının dizini %s açılamıyor

en: Can't open directory %s
tr: %s dizini açılamıyor

en: Can't stat %s
tr: Stat %s yapılamıyor

en: Can't stat %s
tr: Stat %s yapılamıyor

en: Can't unlink %s
tr: %s bağı kaldırılamadı

en: Cannot allocate memory
tr: Bellek ayrılamadı

en: Cannot assign requested address
tr: İstenen adres bulunamıyor

en: Cannot create socket for broadcast rpc
tr: Yayınlanmış rpc için soket oluşturulamıyor

en: Cannot exec a shared library directly
tr: Bir paylaşımlı kitaplık doğrudan çalıştırılamaz

en: Cannot fstat file %s.
tr: %s dosyası fstat yapılamıyor.

en: Cannot lstat %s
tr: Lstat %s yapılamıyor

en: Cannot mmap file %s.
tr: %s dosyası mmap yapılamıyor.

en: Cannot receive reply to broadcast
tr: Yayından yanıt alınamıyor

en: Cannot register service
tr: Servis sicil kaydı yapılamıyor

en: Cannot send after transport endpoint shutdown
tr: Aktarım ucu kapandıktan sonra yollanamaz

en: Cannot send broadcast packet
tr: Yayınlanmış paket yollanamıyor

en: Cannot set %s to default locale
tr: Varsayılan yerel için %s ayarlanamaz

en: Cannot set socket option SO_BROADCAST
tr: Soket SO_BROADCAST seçeneğine ayarlanamıyor

en: Cannot stat %s
tr: Stat %s yapılamıyor

en: Change to and use ROOT as root directory
tr: Dizine geçilir ve kök dizin olarak ROOT kullanır

en: Changing access rights of %s to %#o failed
tr: %s erişim hakları %#o olarak değiştirilemedi

en: Channel number out of range
tr: Kanal numarası kapsam dışı

en: Character Separator : %c
tr: Karakter Ayracı: %c

en: Child exited
tr: Ast çıktı

en: Child has exited
tr: Ast çıkıldı

en: Child has stopped
tr: Ast durduruldu

en: Child has terminated abnormally and created a core file
tr: Bağımlı işlem anormal bir şekilde feshedildi ve çekirdek bir dosya oluşturdu

en: Child has terminated abnormally and did not create a core file
tr: Bağımlı işlem anormal bir şekilde feshedildi ve çekirdek bir dosya oluşturmadı

en: Client credential too weak
tr: İstemci güven belgesi çok zayıf

en: Columns             :
tr: Sütun               :

en: Comma-separated list of warnings to disable; supported warnings are: ascii, intcurrsym
tr: Devre dışı kalmak için virgülle-ayrılmış uyarılar listesi; desteklenen uyarılar şunlardır: ascii, intcurrsym

en: Comma-separated list of warnings to enable; supported warnings are: ascii, intcurrsym
tr: Devre dışı kalmak için virgülle-ayrılmış uyarılar listesi; desteklenen uyarılar şunlardır: ascii, intcurrsym

en: Communication error on send
tr: Yollama sırasında haberleşme hatası

en: Compile locale specification
tr: Dil karakteristiklerini derler

en: Computer bought the farm
tr: Bilgisayar çiftliği satın aldı

en: Configure Dynamic Linker Run Time Bindings.
tr: Dinamik Bağlayıcının İcra Zamanı Bağıntılarını Yapılandırır.

en: Connection refused
tr: Bağlantı reddedildi

en: Connection reset by peer
tr: Bağlantı karşıdan kesildi

en: Connection timed out
tr: Bağlantıda zaman aşımı

en: Continued
tr: Devam ediliyor

en: Convert encoding of given files from one encoding to another.
tr: Verilen dosyaların kodlamasını dönüştürür.

en: Convert key to lower case
tr: Küçük harfe çevirir

en: Coprocessor error
tr: Yardımcı işlemci hatası

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
tr: Kopya Hakkı (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    Bu bir serbest yazılımdır; kopyalama koşulları için kaynak koduna bakınız.
    HİÇBİR garanti yoktur; hatta SATILABİLİRLİĞİ veya ŞAHSİ KULLANIMINIZA
    UYGUNLUĞU için bile garanti verilmez.

en: Could not allocate group list: %m
tr: Grup listesi tahsis edilemedi: %m

en: Could not create library path
tr: Kitaplık yolu oluşturulamadı

en: Could not create log file
tr: Günlük dosyası oluşturulamadı

en: Could not form glibc-hwcaps path
tr: Glibc-hwcaps yolu oluşturulamadı

en: Couldn't execute %s
tr: %s çalıştırılamadı

en: Create C header file NAME containing symbol definitions
tr: Sembol tanımlarını içeren C başlık dosyası İSİM'i oluşturur

en: Create fastloading iconv module configuration file.
tr: Hızlı yükleme iconv modülü yapılandırma dosyası oluşturulur.

en: Create output even if warning messages were issued
tr: Uyarı iletileri yayınlansa bile çıktı dosyasını oluşturur

en: Create simple database from textual input.
tr: Metin girişinden basit veritabanı oluşturun.

en: Creation Time : %s
tr: Oluşturma Zamanı: %s

en: DATAFILE [OUTFILE]
tr: VERİDOSYASI [ÇIKTIDOSYASI]

en: DIRECTORY
tr: DİZİN

en: DST not allowed in SUID/SGID programs
tr: SUID/SGID programlarda DST'ye izin verilmez

en: DYNAMIC LINKER BUG!!!
tr: DİNAMİK BAĞLAYICI HATASI!!!

en: Data input available
tr: Kullanılabilir veri girişi

en: Database for table does not exist
tr: Tablo için veritabanı yok

en: Database is busy
tr: Veritabanı meşgul

en: Default Access rights :
tr: Öntanımlı Erişim hakları:

en: Destination address required
tr: Hedef adres gerekli

en: Device disconnected
tr: Aygıt bağlantısı kesildi

en: Device not a stream
tr: Aygıt veri alışverişine uygun değil

en: Device or resource busy
tr: Aygıt ya da özkaynak meşgul

en: Diffie-Hellmann (%d bits)
tr: Diffie-Hellmann (%d bit)

en: Directory     : %s
tr: Dizin         : %s

en: Directory arguments required when using --nostdlib
tr: --nostdlib kullanılırken dizinleri belirtmek gerekir

en: Directory not empty
tr: Dizin boş değil

en: Disk quota exceeded
tr: Disk kotası aşıldı

en: Do not create hard links between installed locales
tr: Kurulu yereller arasında sabit bağlantılar oluşturmayın

en: Do not fork and display messages on the current tty
tr: Üzerinde çalışılan tty de iletiler ayrılmaz ve gösterilir

en: Do not fork, but otherwise behave like a daemon
tr: Çatallamayın fakat aksi takdirde bir daemon gibi davranır

en: Do not print messages while building database
tr: Veritabanı oluşturulurken iletiler basılmaz

en: Do not search standard directories, only those on the command line
tr: Standart dizinleri araştırmaz, bu sadece komut satırında kalır

en: Do not use existing catalog, force new output file
tr: Mevcut kataloğu kullanmaz, yeni çıktı dosyasını zorlar

en: Domain not bound
tr: Alan bağıntısı yapılamadı

en: Don't add new data to archive
tr: Arşive yeni veri eklenmez

en: Don't buffer output
tr: Tampon çıktılanmaz

en: Don't build cache
tr: Arabellek oluşturulamıyor

en: Don't update symbolic links
tr: Sembolik bağlantıları güncellemeyin

en: Dump information generated by PC profiling.
tr: Üretilen PC profilini yazar.

en: ELF file ABI version invalid
tr: ELF dosyası ABI sürümü geçersiz

en: ELF file OS ABI invalid
tr: ELF dosyası OS ABI geçersiz

en: ELF file data encoding not big-endian
tr: ELF dosyası verisinin kodlaması en-kıymetli-bayt-ilk (big-endian) değil

en: ELF file data encoding not little-endian
tr: ELF dosyası verisinin kodlaması en-kıymetli-bayt-son (little-endian) değil

en: ELF file version does not match current one
tr: ELF dosyası sürümü mevcut biriyle eşleşmiyor

en: ELF file version ident does not match current one
tr: ELF dosyası sürüm kimliği mevcut biriyle eşleşmiyor

en: ELF file's phentsize not the expected size
tr: ELF dosyasının phent uzunluğu beklenen uzunlukta değil

en: ELF load command address/offset not properly aligned
tr: ELF yükleme komutu adresi/başvurusu gereği gibi hizalanamıyor

en: ELF load command alignment not page-aligned
tr: ELF yükleme komutu hizalaması sayfa-hizalamalı değil

en: EMT trap
tr: EMT tuzağı

en: ENTRY
tr: GİRİŞ

en: Encrypted data
tr: Şifreli veri

en: Entry/table type mismatch
tr: Girdi/tablo türleri uyumsuz

en: Enumeration not supported on %s
tr: Numaralama %s ile desteklenmiyor

en: Error getting context of nscd
tr: Nscd bağlamı alınırken hata

en: Error getting context of socket peer
tr: Soket çifti bağlamı alınırken hata

en: Error getting security class for nscd.
tr: Nscd bağlamı alınırken hata.

en: Error getting sid from context
tr: Bağlamdan sid alınırken hata

en: Error in RPC subsystem
tr: RPC alt sisteminde hata

en: Error in accessing NIS+ cold start file.  Is NIS+ installed?
tr: NIS+ soğuk başlatma dosyasına erişim hatası. NIS+ kurulu mu?

en: Error in unknown error system:
tr: Bilinmeyen hata sisteminde hata:

en: Error querying policy for undefined object classes or permissions.
tr: Tanımlanmamış nesne sınıfları veya izinleri için hata sorgulama ilkesi.

en: Error translating permission name "%s" to access vector bit.
tr: Vektör bit'ine erişmek için izin adı "%s" çeviri hatası.

en: Error while talking to callback proc
tr: Callback proc haberleşme hatası

en: Error: .netrc file is readable by others.
tr: Hata: .netrc dosyası başkaları tarafından okunabilir.

en: Exactly one parameter with process ID required.
tr: İşlem ID'sine sahip bir parametre gereklidir.

en: Exchange full
tr: Değiş tokuş alanı dolu

en: Exec format error
tr: Çalıştırılabilir biçem hatası

en: FATAL: system does not define `_POSIX2_LOCALEDEF'
tr: ÖLÜMCÜL: sistem `_POSIX2_LOCALEDEF' atamıyor

en: FILE
tr: DOSYA

en: FILE contains mapping from symbolic names to UCS4 values
tr: DOSYA sembolik isimlerden UCS4 değerlere eşlemler içerir

en: FORMAT
tr: BİÇİM

en: Failed (unspecified error)
tr: Başarılamadı (belirlenmemiş hata)

en: Failed opening connection to the audit subsystem: %m
tr: Denetim altsistemine bağlantı kurulamadı: %m

en: Failed to create AVC lock
tr: EVA kilidi oluşturulamadı

en: Failed to determine if kernel supports SELinux
tr: Çekirdek SELinux'u destekliyor mu, saptanamadı

en: Failed to drop capabilities
tr: Yetenekler kaldırılamadı

en: Failed to initialize drop of capabilities
tr: Yeteneklerin kaldırılması başlatılamadı

en: Failed to run nscd as user '%s'
tr: Nscd '%s' kullanıcısı olarak çalıştırılamadı

en: Failed to set keep-capabilities
tr: Tutma yetenekleri ayarlanamadı

en: Failed to start AVC
tr: EVA başlatılamadı

en: Failed to start AVC thread
tr: EVA evresi başlatılamadı

en: Failed to unset keep-capabilities
tr: Tutma yetenekleri kaldırılamadı

en: File %s is empty, not checked.
tr: %s dosyası boş olduğundan denetlenemiyor.

en: File %s is too small, not checked.
tr: %s dosyası çok küçük, kontrol edilemedi.

en: File descriptor in bad state
tr: Dosya betimleyici hatalı durumda

en: File exists
tr: Dosya var

en: File is not a cache file.
tr: Bir arabellek dosyası değil.

en: File name too long
tr: Dosya ismi çok uzun

en: File size limit exceeded
tr: Dosya uzunluğu sınırı aşıldı

en: File too large
tr: Dosya çok büyük

en: Filters not supported with LD_TRACE_PRELINKING
tr: LD_TRACE_PRELINKING'li süzgeçler destenlenmez

en: First/next chain broken
tr: İlk/sonraki zinciri kopuk

en: Floating point exception
tr: Gerçel sayı istisnası

en: Floating-poing inexact result
tr: Kayan-nokta kesin olmayan sonuç

en: Floating-point divide by zero
tr: Kayan-noktayı sıfıra bölme

en: Floating-point overflow
tr: Kayan-nokta taşması

en: Floating-point underflow
tr: Kayan-nokta yetersizliği

en: For bug reporting instructions, please see:
    %s.
tr: Yazılım hatalarını raporlama işlemleri için.
    %s.

en: For bug reporting instructions, please see:\\n%s.\\n
tr: Yazılım hatalarını raporlama işlemleri için:\\n%s.\\n

en: Format to use: new (default), old, or compat
tr: Kullanılacak biçim: yeni (varsayılan), eski, veya compat

en: Full resync required for directory
tr: Dizin için tam bir yeniden eşzamanlama gerekli

en: Function not implemented
tr: İşlev bulunamadı (Bir güncelleme gerekebilir)

en: GROUP
tr: GRUP

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
tr: ARGP_HELP_FMT içinde bozulma saptandı: %s

en: Generate big-endian output
tr: Big-endian çıktısı üret

en: Generate graphic from memory profiling data
tr: Bellek profili verisinden grafik üretir

en: Generate little-endian output
tr: Little-endian çıktısı üret

en: Generate message catalog.
    If INPUT-FILE is -, input is read from standard input.  If OUTPUT-FILE
    is -, output is written to standard output.
tr: İleti kataloğu üretilir. GİRDİ-DOSYASI - verilirse standart girdi okunur.
    ÇIKTI-DOSYASI - verilirse standart çıktıya yazılır.

en: Generate output linear to time (default is linear to number of function calls)
tr: Zamanla düzgün değişen çıktı üretilir. 
    (işlev çağrılarının sayısıyla düzgün değişen çıktı üretimi öntanımlıdır)

en: Generate verbose messages
tr: Çok detaylı iletiler üretilir

en: Generated line not part of iteration
tr: Oluşturulan satır yinelemenin bir parçası değil

en: Generic system error
tr: Genel sistem hatası

en: Get entries from administrative database.
tr: Yönetici veritabanından giriş alın.

en: Get locale-specific information.
tr: Yerel-özel bilgi alın.

en: Give a short usage message
tr: Kısa kullanım iletisi verilir

en: Give this help list
tr: Bu yardım iletisi verilir

en: Gratuitous error
tr: Bu hata lotodan çıktı

en: Group         : %s
tr: Grup          : %s

en: Group Flags :
tr: Grup Flamaları:

en: Group entry for "%s.%s" group:
tr: "%s.%s" grubu için grup girişi:

en: Hang for SECS seconds (default 3600)
tr: SANİYE saniyede kapanır (öntanımlı 3600)

en: Hangup
tr: Tıkanma

en: Haven't found "%s (%s,%s,%s)" in netgroup cache!
tr: "%s (%s,%s,%s)" netgrup arabelleğinde bulunamadı!

en: Haven't found "%s" in group cache!
tr: "%s" grup arabelleğinde yok!

en: Haven't found "%s" in hosts cache!
tr: "%s" makinalar arabelleğinde yok!

en: Haven't found "%s" in netgroup cache!
tr: "%s" netgrup arabelleğindebulunaması!

en: Haven't found "%s" in services cache!
tr: "%s" services arabelleğinde yok!

en: Haven't found "%s" in user database cache!
tr: Veritabanı "%s" arabelleğinde bulunamadı!

en: High priority input available
tr: Yüksek öncelikli giriş kullanılabilir

en: Host is down
tr: Makina çökük

en: Host name lookup failure
tr: Makina ismi araması başarısız oldu

en: I/O error
tr: G/Ç hatası

en: I/O possible
tr: G/Ç mümkün

en: INPUT-FILE OUTPUT-FILE
    -o OUTPUT-FILE INPUT-FILE
    -u INPUT-FILE
tr: GİRDİ-DOSYASI ÇIKTI-DOSYASI
    -o ÇIKTI-DOSYASI GİRDİ-DOSYASI
    -u GİRDİ-DOSYASI

en: Identifier removed
tr: Tanıtıcı kaldırıldı

en: Ignore auxiliary cache file
tr: Yardımcı arabellek dosyası yoksayılır

en: Ignored file %s since it is not a regular file.
tr: Normal bir dosya olmadığından %s dosyası yoksayıldı.

en: Illegal addressing mode
tr: Yanlış adresleme modu

en: Illegal instruction
tr: Yönerge kuraldışı

en: Illegal object type for operation
tr: İşlem için nesne türü kuraldışı

en: Illegal opcode
tr: Yasadışı opcode

en: Illegal operand
tr: Yasadışı operand

en: Illegal seek
tr: Arama kuraldışı

en: Illegal trap
tr: Yasadışı tuzak

en: Inappropriate file type or format
tr: Dosya türü ya da biçemi uygun değil

en: Inappropriate ioctl for device
tr: Aygıt için G/Ç kontrol işlemi uygun değil

en: Inappropriate operation for background process
tr: Artalan süreç için işlem uygun değil

en: Information request
tr: Bilgi isteği

en: Information:
tr: Bilgi:

en: Input Files:
tr: Girdi Dosyaları:

en: Input file %s not found.
tr: Girdi dosyası %s bulunamadı.

en: Input message available
tr: Giriş iletisi kullanılabilir

en: Input/Output format specification:
tr: Girdi/Çıktı biçem özellikleri:

en: Input/output error
tr: Girdi/Çıktı hatası

en: Integer divide by zero
tr: Tamsayı sıfıra bölüm

en: Integer overflow
tr: Tamsayı taşması

en: Internal NIS error
tr: İçsel NIS hatası

en: Internal stack error
tr: İç yığın hatası

en: Internal ypbind error
tr: İçsel ypbind hatası

en: Interrupt
tr: Sistem kesmesi

en: Interrupted by a signal
tr: Bir sinyal ile engellendi

en: Interrupted system call
tr: Sistem çağrısı kesme ile engellendi

en: Interrupted system call should be restarted
tr: Kesme ile engellenen sistem çağrısı yeniden başlatılmalı

en: Invalid address alignment
tr: Geçersiz adres dizilimi

en: Invalid argument
tr: Geçersiz argüman

en: Invalid back reference
tr: Geriye başvuru geçersiz

en: Invalid character class name
tr: Geçersiz karakter sınıfı ismi

en: Invalid client credential
tr: İstemci güven belgesi geçersiz

en: Invalid client verifier
tr: İstemci doğrulaması geçersiz

en: Invalid collation character
tr: Karşılaştırma karakteri geçersiz

en: Invalid content of \{\}
tr: \{\} içeriği geçersiz

en: Invalid cross-device link
tr: Karşı aygıta bağ geçersiz

en: Invalid exchange
tr: Değiş tokuş geçersiz

en: Invalid floating-point operation
tr: Geçersiz kayan-nokta işlemi

en: Invalid link from "%s" to "%s": %s
tr: "%s" den "%s" e geçersiz bağlantı: %s

en: Invalid numeric gid "%s"!
tr: "%s" grup numarası geçersiz!

en: Invalid numeric uid "%s"!
tr: "%s" kullanıcı numarası geçersiz!

en: Invalid object for operation
tr: İşlem için nesne geçersiz

en: Invalid or incomplete multibyte or wide character
tr: Çokbaytlı/geniş karakter geçersiz veya tamamlanmamış

en: Invalid permissions for mapped object
tr: Eşlenen nesne için geçersiz izinler

en: Invalid preceding regular expression
tr: Önceleme düzenli ifadesi geçersiz

en: Invalid range end
tr: Geçersiz kapsam sonu

en: Invalid regular expression
tr: Düzenli ifade geçersiz

en: Invalid request code
tr: İstem kodu geçersiz

en: Invalid request descriptor
tr: İstem betimleyici geçersiz

en: Invalid rule name "%s"
tr: "%s" geçersiz kural adı

en: Invalid server verifier
tr: Sunucu doğrulaması geçersiz

en: Invalid slot
tr: Geçersiz yuva

en: Invalidate the specified cache
tr: Belirtilen arabellek geçersiz kılındı

en: Is a directory
tr: Bir dizin

en: Is a named type file
tr: Bir "named" türü dosya

en: Key has been revoked
tr: Anahtar yürürlükten kaldırılmıştı

en: Key has expired
tr: Anahtarın vakti doldu

en: Key was rejected by service
tr: Anahtar hizmet tarafından reddedildi

en: Killed
tr: Süreç durduruldu

en: LINK
tr: BAĞ

en: LOCAL entry for UID %d in directory %s not unique
tr: %d kullanıcı-kimliği için YEREL girişi %s dizininde eşsiz değil

en: Leap seconds too close together
tr: Sıçrama saniyeleri birbirine çok yakın

en: Level 2 halted
tr: Seviye-2 durdu

en: Level 2 not synchronized
tr: Seviye-2 eşzamanlı değil

en: Level 3 halted
tr: Seviye-3 durdu

en: Level 3 reset
tr: Seviye-3 başlangıçta

en: Link has been severed
tr: Bağ sadeleştirilmişti

en: Link number out of range
tr: Bağ numarası kapsam dışı

en: Link points to illegal name
tr: Kuraldışı isme bağ

en: Linked Object Type :
tr: Bağlı Nesne Türü   :

en: Linked to : %s
tr: Bağ hedefi: %s

en: List content of archive
tr: Arşivin içindekiler

en: List dynamic shared objects loaded into process.
tr: İşlemeye yüklenen dinamik paylaşılan nesneleri listeleyin.

en: Listing directory %s
tr: Listeleme dizini %s

en: Local domain name not set
tr: Yerel alan ismi ayarlanmamış

en: Local resource allocation failure
tr: Yerel çözüm tahsisi başarısız

en: Machine is not on the network
tr: Makina bir ağ üzerinde değil

en: Make output graphic VALUE pixels high
tr: Çizgeyi DEĞER piksel yükseklikte çıktılar

en: Make output graphic VALUE pixels wide
tr: Çizgeyi DEĞER piksel genişlikte çıktılar

en: Malformed extension data in cache file %s
tr: %s önbellek dosyasında hatalı biçimlendirilmiş uzantı verileri

en: Malformed name, or illegal name
tr: Bozulmuş ya da kuraldışı isim

en: Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding\nshort options.\n
tr: Uzun seçeneklerdeki argümanlar zorunlu olsun olmasın \nkısa seçeneklerde de geçerlidir.\n

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
tr: Uzun seçeneklerdeki argümanlar zorunlu olsun olmasın kısa seçeneklerde de geçerlidir.

en: Manually link individual libraries.
tr: Her bir kitaplığı kendiniz bağlayın.

en: Master Server :
tr: Ana Sunucu    :

en: Master server busy, full dump rescheduled.
tr: Ana sunucu meşgul, aktarmanın tamamı yeniden zamanlandı.

en: Memory allocation failure
tr: Bellek tahsisi başarısız

en: Memory exhausted
tr: Bellek tükendi

en: Memory page has hardware error
tr: Bellek sayfasında donanım hatası var

en: Message too long
tr: İleti aktarım için çok uzun

en: Missing or malformed attribute
tr: Kayıp ya da bozulmuş öznitelik

en: Mod. Time     : %s
tr: Değiş. Zamanı : %s

en: Modification failed
tr: Değişiklik başarısız

en: Modify operation failed
tr: Değiştirme işlemi başarısız oldu

en: Modify output format:
tr: Değiştirme çıktı biçemi:

en: Multihop attempted
tr: Çoklusekmeye kalkışıldı

en: Must specify user name for server-user option
tr: Server-user seçeneği için kullanıcı ismi belirtilmelidir

en: Must specify user name for stat-user option
tr: Stat-user seçeneği için kullanıcı ismi belirtilmelidir

en: Must specify value for restart-interval option
tr: Restart-interval seçeneği için değer belirtilmelidir

en: NAME
tr: İSİM

en: NAME
    [--add-to-archive|--delete-from-archive] FILE...
    --list-archive [FILE]
tr: İSİM
    [--add-to-archive|--delete-from-archive] DOSYA...
    --list-archive [DOSYA]

en: NAME
    [-a|-m]
tr: İSİM
    [-a|-m]

en: NIS client/server version mismatch - can't supply service
tr: NIS istemci/sunucu sürümü eşleşmiyor - servis sağlanamaz

en: NIS map database is bad
tr: NIS eşleşme veritabanı hatalı

en: NIS+ operation failed
tr: NIS+ işlemi başarısız

en: NIS+ servers unreachable
tr: NIS+ sunucuları erişilemez durumda

en: NIS+ service is unavailable or not installed
tr: NIS+ servisi işe yaramaz durumda ya da yüklenmemiş

en: NO OBJECT
tr: NESNE YOK

en: NUMBER
tr: SAYI

en: Name : `%s'
tr: İsim : `%s'

en: Name not served by this server
tr: Bu sunucu tarafından isim sunulmadı

en: Name not unique on network
tr: Ağ üzerinde isim eşsiz değil

en: Name or service not known
tr: İsim ya da servis bilinmiyor

en: Name output file
tr: İsim çıktı dosyası

en: Name/entry isn't unique
tr: İsim/giriş eşsiz değil

en: Named object is not searchable
tr: İsimli nesne araştırılabilir değil

en: Need authenticator
tr: Kanıtlayıcı gerekir

en: Network dropped connection on reset
tr: Ağ bağlantısı karşı taraf çöktüğü için kesildi

en: Network is down
tr: Ağ yok oldu

en: Network is unreachable
tr: Ağ erişilebilir durumda değil

en: No CSI structure available
tr: Hiç bir CSI değişken yapısı yok

en: No XENIX semaphores available
tr: Hiç XENIX semaforu yok

en: No address associated with hostname
tr: Makina ismiyle ilişkili adres yok

en: No address associated with name
tr: İsimle ilişkili adres yok

en: No anode
tr: Anot yok

en: No buffer space available
tr: G/Ç önbelleklerinin hepsi kullanımda

en: No character set name specified in charmap
tr: Karakter eşleşme listesinde karakter kümesi ismi belirtilmemiş

en: No child processes
tr: Bir alt süreç yok

en: No data available
tr: Veri yok

en: No definition for %s category found
tr: %s kategorisi için atama bulunamadı

en: No file space on server
tr: Sunucuda dosya alanı yok

en: No link created since soname could not be found for %s
tr: %s için kitaplık ismi bulunamadığından bağ oluşturulmadı

en: No locks available
tr: İşe yarar kilit yok

en: No match
tr: Eşleşme yok

en: No medium found
tr: Medium yok

en: No message of desired type
tr: Arzulanan türde ileti yok

en: No more records in map database
tr: Artık kayıtlar eşlem veritabanında

en: No previous regular expression
tr: Önceki düzenli ifade yok

en: No program name given
tr: Program ismi verilmemiş

en: No program name given\n
tr: Program ismi verilmemiş\n

en: No route to host
tr: Makinaya ağ üzerinden yol yok

en: No space left on device
tr: Aygıt üzerinde boş yer yok

en: No such device
tr: Böyle bir aygıt yok

en: No such device or address
tr: Böyle bir aygıt ya da adres yok

en: No such file or directory
tr: Böyle bir dosya ya da dizin yok

en: No such key in map
tr: Eşlemde böyle bir tuş yok

en: No such map in server's domain
tr: Sunucu sahasında böyle bir eşlem yok

en: No such process
tr: Böyle bir süreç yok

en: No target in line %d
tr: Hat %d içinde hedef yoktur

en: Non NIS+ namespace encountered
tr: NIS+ olmayan isim alanı ile karşılaşıldı

en: Non-recoverable failure in name resolution
tr: İsim çözümlemesinde düzeltilebilir olmayan bozukluk

en: None.
tr: Yok.

en: Nonexisting physical address
tr: Varolmayan fiziksel adres

en: Not a XENIX named type file
tr: Bir XENIX named türü dosya değil

en: Not a directory
tr: Bir dizin değil

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: Not found, no such name
tr: Bulunamadı, böyle bir isim yok

en: Not master server for this domain
tr: Bu saha için ana sunucu değil

en: Not owner
tr: Sahibi değil

en: Not supported
tr: Desteklenmiyor

en: Number of Columns   : %d
tr: Sütun sayısı        : %d

en: Number of objects : %u
tr: Nesne sayısı      : %u

en: Numerical argument out of domain
tr: Sayısal argüman saha dışı

en: Numerical result out of range
tr: Sayısal sonuç kapsam dışı

en: Object #%d:
tr: Nesne #%d:

en: Object Name   : %s
tr: Nesne İsmi    : %s

en: Object Type   :
tr: Nesne Türü    :

en: Object is remote
tr: Nesne uzakta

en: Object with same name exists
tr: Aynı isimde nesne var

en: Object-specific hardware error
tr: Nesneye özel donanım hatası

en: Odd number of quotation marks
tr: Tırnak işaretleri tek sayıda

en: Only process directories specified on the command line.  Don't build cache.
tr: Komut satırında sadece süreç dizinleri belirtilmiş. Önbellek oluşturulamadı.

en: Only root is allowed to use this option!
tr: Bu seçenek sadece root tarafından kullanılabilir!

en: Only root or %s is allowed to use this option!
tr: Bu seçenek sadece root veya %s tarafından kullanılabilir!

en: Operation already in progress
tr: İşlem zaten süreç dahilinde

en: Operation canceled
tr: İşlem iptal edildi

en: Operation not permitted
tr: İşleme izin verilmedi

en: Operation not possible due to RF-kill
tr: RF-kill nedeniyle operasyon mümkün değil

en: Operation not supported
tr: İşlem desteklenmiyor

en: Operation now in progress
tr: İşlem şimdi süreç içinde

en: Operation would block
tr: İşlem bloklanacaktı

en: Optional output file prefix
tr: Çıktı dosyası öneki isteğe bağlı

en: Out of streams resources
tr: Veri akımları kaynakları yetersiz

en: Output buffers available
tr: Çıkış arabellekleri kullanılabilir

en: Output control:
tr: Çıktı kontrolu:

en: Output selection:
tr: Çıktı seçimi:

en: Owner         : %s
tr: Sahibi        : %s

en: Owner died
tr: Sahibi öldü

en: PRIVATE
tr: ÖZEL

en: Package not installed
tr: Paket yüklenmedi

en: Parameter string not correctly encoded
tr: Parametre dizgesi yanlış kodlanmış

en: Parse error: %s
tr: Çözümleme hatası: %s

en: Partial success
tr: Kısmen iyi

en: Passed object is not the same object on server
tr: Geçen nesne sunucudaki aynı nesne değil

en: Path `%s' given more than once
tr: `%s' dosya yolu birden fazla verilmiş

en: Permission denied
tr: Erişim engellendi

en: Power failure
tr: Güç kesilmesi

en: Prefix used for all file accesses
tr: Tüm dosya erişimlerinde kullanılan önek

en: Premature end of regular expression
tr: Düzenli ifadenin sonu eksik

en: Print cache
tr: Yazıcı ön belleği

en: Print content of database file, one entry a line
tr: Veritabanı içeriği her satırda bir girdi olarak basılır

en: Print contents of the offline cache file NAME
tr: Çevrimdışı önbellek dosyası NAME'nin içeriğini yazdırma

en: Print current configuration statistics
tr: Geçerli yapılandırma istatistiklerini yazdırma

en: Print more information
tr: Daha fazla ileti basar

en: Print more messages
tr: Daha fazla ileti basar

en: Print program version
tr: Program sürümünü basar

en: Privileged opcode
tr: İmtiyazlı işlem kodu

en: Privileged register
tr: İmtiyazlı sicil

en: Probable success
tr: Büyük olasılıkla iyi

en: Probably not found
tr: Galiba bulunamadı

en: Process breakpoint
tr: İşlem kesme noktası

en: Process trace trap
tr: İşlem izleme tuzağı

en: Processing request in progress
tr: İşlem zaten süreç dahilinde

en: Profiling timer expired
tr: Tanıtım süreölçerde zamanaşımı

en: Protocol driver not attached
tr: İletişim kuralları sürücüsü bağlı değil

en: Protocol error
tr: İletişim kurallarında hata

en: Protocol family not supported
tr: İletişim kuralları ailesi desteklenmiyor

en: Protocol not available
tr: İletişim kuralları müsait değil

en: Protocol not supported
tr: İletişim kuralları desteklenmiyor

en: Protocol wrong type for socket
tr: Soket için bu iletişim kuralı yanlış

en: Put output in FILE instead of installed location (--prefix does not apply to FILE)
tr: Kurulum yerine değil DOSYAya çıktılar (--prefix argümanı DOSYAya uygulanmaz)

en: Query illegal for named table
tr: Named tablosu için sorgu kuraldışı

en: Quit
tr: Çık

en: RFS specific error
tr: RFS-özgü hata

en: ROOT
tr: KÖK

en: RPC bad procedure for program
tr: RPC program için uygun altyordam değil

en: RPC failure on NIS operation
tr: NIS işleminde RPC başarısız

en: RPC program not available
tr: RPC uygulaması yok

en: RPC program version wrong
tr: RPC uygulaması sürümü yanlış

en: RPC struct is bad
tr: RPC yapısı hatalı

en: RPC version wrong
tr: RPC sürümü yanlış

en: RPC: (unknown error code)
tr: RPC: (bilinmeyen hata kodu)

en: RPC: Authentication error
tr: RPC: Kanıtlama hatası

en: RPC: Can't decode result
tr: RPC: sonuç çözümlenemedi

en: RPC: Can't encode arguments
tr: RPC: argümanlar kodlanamadı

en: RPC: Failed (unspecified error)
tr: RPC: Başarısız (belirtilmemiş hata)

en: RPC: Incompatible versions of RPC
tr: RPC: RPC sürümleri eksik

en: RPC: Port mapper failure
tr: RPC: Port eşlemci başarısız

en: RPC: Procedure unavailable
tr: RPC: Altyordam kullanışsız

en: RPC: Program not registered
tr: RPC: Program kayıtlı değil

en: RPC: Program unavailable
tr: RPC: Uygulama kullanışsız

en: RPC: Program/version mismatch
tr: RPC: Uygulama/sürüm çelişiyor

en: RPC: Remote system error
tr: RPC: Uzak sistem hatası

en: RPC: Server can't decode arguments
tr: RPC: Sunucu argümanları çözümleyemedi

en: RPC: Success
tr: RPC: Başarılı

en: RPC: Timed out
tr: RPC: Zaman aşımı

en: RPC: Unable to receive
tr: RPC: Alınamadı

en: RPC: Unable to send
tr: RPC: Gönderilemedi

en: RPC: Unknown host
tr: RPC: Bilinmeyen makina

en: RPC: Unknown protocol
tr: RPC: Bilinmeyen protokol

en: RSA (%d bits)
tr: RSA (%d bit)

en: RTLD_NEXT used in code not dynamically loaded
tr: RTLD_NEXT kullanılan kod dinamik olarak yüklenmedi

en: Read and display shared object profiling data.
tr: Paylaşılan nesne profil verilerini okur ve görüntüler.

en: Read configuration data from NAME
tr: Yapılandırma verisini İSİM den okur

en: Read-only file system
tr: Salt-okunur dosya sistemi

en: Real-time signal %d
tr: Gerçek-zamanlı sinyal %d

en: Regular expression too big
tr: Düzenli ifade çok büyük

en: Reloading "%s (%s,%s,%s)" in netgroup cache!
tr: "%s (%s,%s,%s)" netgrup arabelleğine yeniden yükleniyor!

en: Reloading "%s" in group cache!
tr: "%s" grup arabelleğine yeniden yükleniyor!

en: Reloading "%s" in hosts cache!
tr: "%s" hosts arabelleğine yeniden yükleniyor!

en: Reloading "%s" in netgroup cache!
tr: "%s" netgrup arabelleğine yeniden yükleniyor!

en: Reloading "%s" in services cache!
tr: "%s" services arabelleğine yeniden yükleniyor!

en: Reloading "%s" in user database cache!
tr: "%s" veritabanı arabelleğine yeniden yükleniyor!

en: Remote I/O error
tr: Uzak G/Ç hatası

en: Remote address changed
tr: Uzak adres değişti

en: Remove 'password' line or make file unreadable by others.
tr: 'Parolayı' kaldır veya dosyayı diğerleri tarafından okunamaz yap.

en: Remove locales named by parameters from archive
tr: Parametrelerde isimleri belirtilen yerelleri arşivden siler

en: Renaming of %s to %s failed
tr: %s'in ismi %s olarak değiştirilemedi

en: Reopening shared object `%s' failed
tr: `%s' paylaşımlı nesnesinin yeniden açılması başarısız

en: Replace existing archive content
tr: Mevcut arşiv içeriğiyle değiştirilir

en: Replicate :
tr: Örnekleme :

en: Report bugs to %s.
tr: Hataları rapor et %s.

en: Request arguments bad
tr: İstem argümanları hatalı

en: Request canceled
tr: İstem iptal edildi

en: Request not canceled
tr: İstem iptal edilmedi

en: Required key not available
tr: Gerekli anahtar/tuş kullanılamaz durumda

en: Resolver Error 0 (no error)
tr: Çözümleyici Hatası 0 (hata yok)

en: Resolver internal error
tr: Çözümleyici içsel hatası

en: Resource deadlock avoided
tr: Özkaynak ölükilidi engellendi

en: Resource lost
tr: Özkaynak kaybı

en: Resource temporarily unavailable
tr: Özkaynak geçici olarak kullanılamaz durumda

en: Results sent to callback proc
tr: Sonuçlar geri başvuru işlevine gönderildi

en: STRING
tr: DİZİ

en: Search Path         : %s
tr: Dosya arama yolu    : %s

en: Segmentation fault
tr: Parçalama arızası

en: Server busy, try again
tr: Sunucu meşgul, tekrar deneyin

en: Server out of memory
tr: Sunucuda bellek yetersiz

en: Server rejected credential
tr: Sunucu güven belgesini reddetti

en: Server rejected verifier
tr: Sunucu doğrulayıcıyı reddetti

en: Service configuration to be used
tr: Kullanılacak yapılandırmayı hizmete alır

en: Servname not supported for ai_socktype
tr: Sunucu ai_socktype için ismi desteklenmiyor

en: Set the owner, group and access permission of the slave pseudo terminal corresponding to the master pseudo terminal passed on file descriptor `%d'.  This is the helper program for the `grantpt' function.  It is not intended to be run directly from the command line.
tr: Dosya tanıtıcı `%d' üzerinden aktarılan asıl sözde uçbirime karşılık olan yardımcı sözde uçbirimin kullanıcı, grup ve erişim izinlerini atar. `grantpt' işlevine yardımcı bir program olup doğrudan komut satırından kullanmak için tasarlanmamıştır.

en: Set the program name
tr: Uygulama ismi belirtilir

en: Shut the server down
tr: Sunucuyu indirir

en: Signal generated by the arrival of a message on an empty message queue
tr: Bir mesajın boş bir mesaj sırasına varışıyla oluşturulan sinyal

en: Signal generated by the completion of an I/O request
tr: Bir G/Ç isteğinin tamamlanmasıyla üretilen sinyal

en: Signal generated by the completion of an asynchronous I/O request
tr: Asenkron bir G/Ç isteğinin tamamlanmasıyla oluşturulan sinyal

en: Signal generated by the completion of an asynchronous name lookup request
tr: Bir asenkron ad arama isteği tamamlanarak üretilen sinyal

en: Signal generated by the expiration of a timer
tr: Zamanlayıcının dolmasıyla üretilen sinyal

en: Signal sent by kill()
tr: Kesme sinyali tarafından sinyal gönderildi

en: Signal sent by sigqueue()
tr: Sinyal sigqueue() tarafından gönderildi

en: Signal sent by the kernel
tr: Kernel tarafından gönderilen sinyal

en: Signal sent by tkill()
tr: Tkill tarafından gönderilen sinyal

en: Socket operation on non-socket
tr: Soket işlemi bir sokette değil

en: Socket type not supported
tr: Soket türü desteklenmiyor

en: Software caused connection abort
tr: Yazılım bağlantının kopmasına sebep oldu

en: Source definitions are found in FILE
tr: Kaynak tanımları DOSYA da bulunur

en: Srmount error
tr: Srmount hatası

en: Stack fault
tr: Yığın hatası

en: Stale file handle
tr: Eski dosya kolu

en: Start NUMBER threads
tr: SAYIlı başlıkları başlatır

en: State not recoverable
tr: Durum kurtarılabilir gibi değil

en: Status            : %s
tr: Durum             : %s

en: Stopped
tr: Durduruldu

en: Stopped (signal)
tr: Durduruldu (sinyal)

en: Stopped (tty input)
tr: Durduruldu (konsol girdisi)

en: Stopped (tty output)
tr: Durduruldu (konsol çıktısı)

en: Stopped child has continued
tr: Durdurulan bağımlı işlem devam etti

en: Streams pipe error
tr: Veri hattı hatası

en: Strictly conform to POSIX
tr: Kesinlikle POSIX uygun olur

en: String table has too many entries
tr: Dize tablosunun çok fazla girişi var

en: String table is too large
tr: Dize tablosu çok büyük

en: String table string is too long
tr: Dize tablo dizesi çok uzun

en: Structure needs cleaning
tr: Veri ağacı temizlenmek ister

en: Subscript out of range
tr: Alt yazı aralığı dışında

en: Success
tr: Başarılı

en: Supported databases:
tr: Desteklenen veritabanları:

en: Supported tables:
    %s
    
    For bug reporting instructions, please see:
    %s.
tr: Desteklenen tablolar:
    %s
    
    Hata raporlama yönergeleri için lütfen bkz:
    %s.

en: Suppress warnings and information messages
tr: Uyarıları ve bilgilendirme iletilerini bastırır

en: Symbolic character names defined in FILE
tr: Sembolik karakter isimleri DOSYA dosyasında atandı

en: Syntax: memusage [--data=FILE] [--progname=NAME] [--png=FILE] [--unbuffered]
    	    [--buffer=SIZE] [--no-timer] [--time-based] [--total]
    	    [--title=STRING] [--x-size=SIZE] [--y-size=SIZE]
    	    PROGRAM [PROGRAMOPTION]...
tr: Sözdizimi: memusage [--data=DOSYA] [--progname=İSİM] [--png=DOSYA] [--unbuffered] 
    	    [--buffer=BOYUT] [--no-timer] [--time-based] [--total] 
    	    [--title=DİZGE] [--x-size=BOYUT] [--y-size=BOYUT] 
    	     PROGRAM [PROGRAMSEÇENEĞİ]….

en: System error
tr: Sistem hatası

en: System information:
tr: Sistem bilgileri:

en: System resource allocation failure
tr: Sistem öz kaynaklarının ayrılması başarısız

en: System's directory for character maps : %s
    		       repertoire maps: %s
    		       locale path    : %s
    %s
tr: Karakter eşlemler için sistem dizini: %s
    		       repertuvar eşlemler: %s
    		      yerel yol    : %s
    %s

en: TABLE
tr: TABLO

en: TABLE
tr: TABLO

en: TABLE,yes
tr: TABLO,evet

en: TLS generation counter wrapped!  Please report this.
tr: TLS üretecinin sayacı başa döndü! Bunu lütfen bildirin.

en: Table Type          : %s
tr: Tablo Türü          : %s

en: Temporary failure in name resolution
tr: İsim çözünürlüğünde geçici başarısızlık

en: Terminated
tr: Sonlandırıldı

en: Text file busy
tr: Metin dosyası meşgul

en: The following list contains all the coded character sets known.  This does
    not necessarily mean that all combinations of these names can be used for
    the FROM and TO command line parameters.  One coded character set can be
    listed with several different names (aliases).
tr: Aşağıdaki liste bilinen tüm kodlu karakter kümelerini içerir.  FROM ve TO
    komut satırı parametreleri için kullanılabilecek tüm kombinasyonlar
    bunlardır anlamında değildir.  Bir kodlu karakter kümesi çeşitli farklı
    isimlerde (rumuzlarla) listelenmiş olabilir.

en: The owner is set to the current user, the group is set to `%s', and the access permission is set to `%o'.
    
    %s
tr: Sahibi şu an ki kullanıcı, grubu `%s' yapıldı ve erişim izinleri `%o' olarak ayarlandı.
    
    %s

en: Time to live :
tr: Yaşam süresi(ttl):

en: Timer expired
tr: Süre doldu

en: Title string used in output graphic
tr: Çıktı grafiğinde kullanılan başlık dizgesi

en: Too many attributes
tr: Çok fazla argüman

en: Too many levels of symbolic links
tr: Sembolik bağların seviyeleri çok fazla

en: Too many links
tr: Çok fazla bağ var

en: Too many open files
tr: Çok fazla açık dosya var

en: Too many open files in system
tr: Sistemde çok fazla açık dosya var

en: Too many processes
tr: Çok fazla süreç var

en: Too many references: cannot splice
tr: Çok fazla başvuru var: kaynak bağlantısı kurulamaz

en: Too many users
tr: Çok fazla kullanıcı var

en: Trace execution of program by printing currently executed function.
    
         --data=FILE          Don't run the program, just print the data from FILE.
    
       -?,--help              Print this help and exit
          --usage             Give a short usage message
       -V,--version           Print version information and exit
    
    Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding
    short options.
tr: O an çalıştırılmakta olan işlevi basarak programın icrasını izler.
    
         --data=DOSYA          Programı çalıştırmaz, sadece veriyi DOSYAya yazar
    
       -?,--help              Bu yardım metnini basar ve çıkar
          --usage             Kısa bir kullanım iletisi basar
       -V,--version           Sürüm bilgilerini basar ve çıkar
    
    Uzun seçenekler için zorunlu nitelikler kısa seçenekler için de zorunludur.
    
    Yazılım hatalarını bildirme işlemleri için,

en: Trace/breakpoint trap
tr: İzleme/kesme noktası yakalayıcı

en: Traced child has trapped
tr: İzlenen bağımlı işlem tuzağa düştü

en: Trailing backslash
tr: İzleyen tersbölü

en: Translator died
tr: Çevirmen uygulama ölmüş

en: Transport endpoint is already connected
tr: Diğer uç aktarım için zaten bağlı

en: Transport endpoint is not connected
tr: Diğer uç aktarım için bağlı değil

en: Try \`%s --help' or \`%s --usage' for more information.\n
tr: Daha fazla bilgi için `%s --help' veya `%s --usage' yazınız.\n

en: Try \`ldd --help' for more information.
tr: Daha fazla bilgi için \`ldd --help' yazınız.

en: Try `%s --help' or `%s --usage' for more information.
tr: Daha fazla bilgi için `%s --help' veya `%s --usage' yazınız.

en: Trying %s...
tr: %s deneniyor...

en: Type : %s
tr: Türü : %s

en: UNKNOWN
tr: BİLİNMEYEN

en: UT offset out of range
tr: UT'ye göre saat farkı aralık dışında

en: Unable to authenticate NIS+ client
tr: NIS+ istemcinin kimlik kanıtlaması yapılamıyor

en: Unable to authenticate NIS+ server
tr: NIS+ sunucunun kimlik kanıtlaması yapılamıyor

en: Unable to create callback
tr: Geriye başvuru oluşturulamadı

en: Unable to create process on server
tr: Sunucuda süreç oluşturulamadı

en: Unknown (type = %d, bits = %d)
tr: Bilinmeyen (tür = %d, bit = %d)

en: Unknown .netrc keyword %s
tr: Bilinmeyen .netrc anahtar kelimesi %s

en: Unknown ELFCLASS in file %s.
tr: %s dosyasında bilinmeyen ELFCLASS.

en: Unknown NIS error code
tr: Bilinmeyen NIS hata kodu

en: Unknown OS
tr: Bilinmeyen işletim sistemi

en: Unknown database name
tr: Bilinmeyen veritabanı ismi

en: Unknown database: %s
tr: Bilinmeyen veritabanı: %s

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: Unknown host
tr: Bilinmeyen makina

en: Unknown object
tr: Bilinmeyen nesne

en: Unknown option: %s %s %s
tr: Bilinmeyen seçenek: %s %s %s

en: Unknown resolver error
tr: Bilinmeyen çözümleyici hatası

en: Unknown server error
tr: Bilinmeyen sunucu hatası

en: Unknown signal
tr: Bilinmeyen sinyal

en: Unknown signal %d
tr: Bilinmeyen sinyal %d

en: Unknown signal %d
tr: Bilinmeyen sinyal %d

en: Unknown system error
tr: Bilinmeyen sistem hatası

en: Unknown ypbind error
tr: Bilinmeyen ypbind hatası

en: Unmatched ( or \(
tr: Eşleşmiyor ( veya \(

en: Unmatched ) or \)
tr: ) ya da  \) eşleşmiyor

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
tr: [, [^, [:, [., or [= eşleşmiyor

en: Unmatched \{
tr: Eşleşmiyor \{

en: Unrecognized variable `%s'
tr: Tanınmayan değişken `%s'

en: Urgent I/O condition
tr: Acil G/Ç koşulu

en: Usage:
tr: Kullanımı:

en: Usage: %s [-ef] [-F FROMLIST] [-o FILENAME] [-T TOLIST] [--exit]
    	    [--follow] [--from FROMLIST] [--output FILENAME] [--to TOLIST]
    	    [--help] [--usage] [--version] [--]
    	    EXECUTABLE [EXECUTABLE-OPTION...]\n
tr: Kullanım: %s [-ef] [-F FROMLIST] [-o FILENAME] [-T TOLIST] [--exit]
    	    [--follow] [--from FROMLIST] [--output FILENAME] [--to TOLIST]
    	    [--help] [--usage] [--version] [--]
    	    EXECUTABLE [EXECUTABLE-OPTION...]\n

en: Usage: %s [-v specification] variable_name [pathname]
tr: Kullanımı: %s [-v özellik] değişken_ismi [dosyayolu_ismi]

en: Usage: getconf [-v SPEC] VAR
      or:  getconf [-v SPEC] PATH_VAR PATH
    
    Get the configuration value for variable VAR, or for variable PATH_VAR
    for path PATH.  If SPEC is given, give values for compilation
    environment SPEC.
tr: Kullanım: getconf [-v SPEC] VAR
      or:  getconf [-v SPEC] PATH_VAR PATH
    
    Değişken VAR yapılandırma değerini alma, veya PATH_VAR değişkeni için
    PATH yolu için.  Şayet SPEC verişmişse, derleme için değer ver
    SPEC ortamı.

en: Usage: ldd [OPTION]... FILE...
          --help              print this help and exit
          --version           print version information and exit
      -d, --data-relocs       process data relocations
      -r, --function-relocs   process data and function relocations
      -u, --unused            print unused direct dependencies
      -v, --verbose           print all information
tr: Kullanımı: ldd [OPTION]... DOSYA...
          --help              bu yardım metnini basar ve çıkar
          --version           sürüm bilgilerini basar ve çıkar
      -d, --data-relocs       veriler için yeniden yer ayırır
      -r, --function-relocs   veriler ve işlevler için yeniden yer ayırır
      -u, --unused            kullanılmamış doğrudan bağımlılıkları basar
      -v, --verbose           tüm bilgileri basar
    Yazılım hatalarını bildirme işlemleri için

en: Usage: lddlibc4 FILE
tr: Kullanım: lddlibc4 DOSYA

en: Usage: memusage [OPTION]... PROGRAM [PROGRAMOPTION]...
    Profile memory usage of PROGRAM.
    
       -n,--progname=NAME     Name of the program file to profile
       -p,--png=FILE          Generate PNG graphic and store it in FILE
       -d,--data=FILE         Generate binary data file and store it in FILE
       -u,--unbuffered        Don't buffer output
       -b,--buffer=SIZE       Collect SIZE entries before writing them out
          --no-timer          Don't collect additional information through timer
       -m,--mmap              Also trace mmap & friends
    
       -?,--help              Print this help and exit
          --usage             Give a short usage message
       -V,--version           Print version information and exit
    
     The following options only apply when generating graphical output:
       -t,--time-based        Make graph linear in time
       -T,--total             Also draw graph of total memory use
          --title=STRING      Use STRING as title of the graph
       -x,--x-size=SIZE       Make graphic SIZE pixels wide
       -y,--y-size=SIZE       Make graphic SIZE pixels high
    
    Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding
    short options.
tr: Kullanımı: memusage [SEÇENEK]... PROGRAM [PROGRAMSEÇENEĞİ]...
    PROGRAMın bellek kullanım profilini çıkarır.
    
       -n,--progname=İSİM     profili çıkarılacak programın ismi
       -p,--png=DOSYA         PNG üretir ve DOSYAya yazar
       -d,--data=DOSYA        ikil veri dosyası üretir ve DOSYAya yazar
       -u,--unbuffered        tamponlama yapmaz
       -b,--buffer=BOYUT      yazmadan önce BOYUT girdiyi toplar
          --no-timer          zamanlayıcıdan ek bilgi toplamaz
       -m,--mmap              ayrıca mmap ve şürekasını da izler
    
       -?,--help              bu yardım metnini basar ve çıkar
          --usage             kısa bir kullanım iletisi basar
       -V,--version           sürüm bilgilerini basar ve çıkar
    
     Aşağıdaki seçenekler sadece çizgesel çıktı üretilirken işe yarar:
       -t,--time-based        zamanda düzgün doğrusal çizge çıkarır
       -T,--total             ayrıca toplam bellek kullanımı çizgesini çıkarır
          --title=DİZGE       DİZGEyi çizge başlığı yapar
       -x,--x-size=BOYUT      çizgeyi BOYUT benek genişlikte çizer
       -y,--y-size=BOYUT      çizgeyi BOYUT benek yükseklikte çizer
    
    Uzun seçenekler için zorunlu olan nitelikler kısa seçenekler için de
    zonrunludur.
    
    Yazılım hatalarını bildirme işlemleri için.

en: Usage: sln src dest|file
tr: Kullanım: sln src dest|file

en: Usage: sotruss [OPTION...] [--] EXECUTABLE [EXECUTABLE-OPTION...]
      -F, --from FROMLIST     Trace calls from objects on FROMLIST
      -T, --to TOLIST         Trace calls to objects on TOLIST
    
      -e, --exit              Also show exits from the function calls
      -f, --follow            Trace child processes
      -o, --output FILENAME   Write output to FILENAME (or FILENAME.$PID in case
    			  -f is also used) instead of standard error
    
      -?, --help              Give this help list
          --usage             Give a short usage message
          --version           Print program version
tr: Usage: sotruss [OPTION...] [--] EXECUTABLE [EXECUTABLE-OPTION...]
      -F, --from FROMLIST     Trace calls from objects on FROMLIST
      -T, --to TOLIST         Trace calls to objects on TOLIST
    
      -e, --exit              Ayrıca işlev çağrıları çıkışları göster
      -f, --follow            Alt işlemleri izleme
      -o, --output FILENAME   Çıktıyı DOSYAADI'na yazma(or FILENAME.$PID durumunda
    			  -f dahi kullanılır) standart hata yerine
    
      -?, --help              Bu yardım listesini ver
          --usage             Kısa kullanım mesajı ver
          --version           Ropram sürümünü yaz

en: Usage: xtrace [OPTION]... PROGRAM [PROGRAMOPTION]...\n
tr: Kullanımı: xtrace [SEÇENEK]... PROGRAM [PROGRAMSEÇENEĞİ]...\n

en: Use CACHE as cache file
tr: Arabellek dosyası olarak ARABELLEK kullanılır

en: Use CONF as configuration file
tr: Yapılandırma dosyası olarak YAPD kullanılır

en: Use separate cache for each user
tr: Her kullanıcı için ayrı arabellek kullanılır

en: User defined signal 1
tr: Kullanıcı tanımlı sinyal 1

en: User defined signal 2
tr: Kullanıcı tanımlı sinyal 2

en: VALUE
tr: DEĞER

en: Value too large for defined data type
tr: Atanan veri türü için değer çok büyük

en: Virtual timer expired
tr: Sanal süreölçer zaman aşımı

en: Warning: ignoring configuration file that cannot be opened: %s
tr: Uyarı: açılmayan yapılandırma dosyası yok sayılıyor: %s

en: Wild result from command execution
tr: Komut icrasından alınan sonuç garip

en: Window changed
tr: Pencere değiştirildi

en: Write names of available charmaps
tr: Mevcut karakter eşlemlerin isimlerini yazar

en: Write names of available locales
tr: Mevcut yerellerin isimlerini yazar

en: Write names of selected categories
tr: Seçilmiş kategorilerin isimlerini yazar

en: Write names of selected keywords
tr: Seçilmiş anahtar kelimelerin isimlerini yazar

en: Write output to file NAME
tr: Çıktıyı İSİM dosyasına yazar

en: Writing of cache data failed
tr: Arabellek verisini yazmada hata

en: Writing of cache extension data failed
tr: Önbellek uzantısı verilerinin yazılması başarısız oldu

en: Written by %s and %s.
tr: %s ve %s tarafından yazıldı.

en: Written by %s.
tr: %s tarafından yazıldı.

en: Written by %s.\n
tr: %s tarafından yazıldı.\n

en: Wrong medium type
tr: Yanlış ortam türü

en: Yes, 42 is the meaning of life
tr: Evet, 42 hayatın anlamı

en: You really blew it this time
tr: Bu sefer gerçekten mahvettin

en: Zone continuation line end time is not after end time of previous line
tr: `Zone' devamlılık satırının bitiş zamanı önceki satırın bitiş zamanından sonra değil

en: [DIR...]
tr: [DİZİN...]

en: [FILE...]
tr: [DOSYA...]

en: [FILE]
tr: [DOSYA]

en: \`$program' is no executable\n
tr: \`$program' çalışkan değil\n

en: `%.*s' already defined as collating element
tr: `%.*s' karşılaştırma elemanı olarak zaten atanmış

en: `%.*s' already defined as collating symbol
tr: `%.*s' karşılaştırma sembolü olarak zaten atanmış

en: `%.*s' already defined in charmap
tr: `%.*s' karakter eşlem olarak zaten atanmış

en: `%.*s' already defined in repertoire
tr: `%.*s' repertuvar olarak zaten atanmış

en: `%1$s' definition does not end with `END %1$s'
tr: `%1$s' tanımı `END %1$s' ile bitmiyor

en: `%s' and `%.*s' are not valid names for symbolic range
tr: `%s' ve `%.*s' simgesel aralık için geçerli isimler değil

en: `%s' is no correct profile data file for `%s'
tr: `%s' `%s' için doğru olmayan şekillendirici verisi dosyası

en: `digit' category has not entries in groups of ten
tr: `digit' kategorisi 10 gruptan hiç birinde girdiye sahip değil

en: add new entry "%s" of type %s for %s to cache%s
tr: %3$s için %2$s türündeki yeni girdi "%1$s" %4$s arabelleğine eklenir

en: ai_family not supported
tr: ai_family desteklenmiyor

en: ai_socktype not supported
tr: ai_socktype desteklenmiyor

en: alignment overflow
tr: hizalama taşması

en: already running
tr: zaten çalışıyor

en: argument to <%s> must be a single character
tr: <%s>in argümanı bir tek karakter olmalı

en: argument to `%s' must be a single character
tr: %s'in argümanı bir tek karakter olmalı

en: auth_unix.c: Fatal marshalling problem
tr: auth_unix.c - Ölümcül dizme sorunu

en: bad argument
tr: argüman hatalı

en: bad owner
tr: sahip hatalı

en: blank FROM field on Link line
tr: `Link' satırında FROM alanı boş

en: block freed twice
tr: blok iki kere serbest bırakıldı

en: bogus mcheck_status, library is buggy
tr: mcheck_status sahte, kitaplık hatalı

en: cache_set: could not allocate new rpc_buffer
tr: cache_set: yeni rpc_buffer ayrılamadı

en: cache_set: victim alloc failed
tr: cache_set: kurban ayrılamadı

en: cache_set: victim not found
tr: cache_set: kurban bulunamadı

en: can't determine time zone abbreviation to use just after until time
tr: süreye değinden hemen sonra kullanılacak zaman dilimi kısaltması saptanamadı

en: can't disable CET
tr: devre dışı CET bırakılamaz

en: can't reassign procedure number %ld
tr: %ld altyordam numarası tekrar verilemez

en: cannot access '%s'
tr: `%s' erişemiyor

en: cannot add already read locale `%s' a second time
tr: zaten okunan `%s' dil karakteristikleri ikinci bir kez eklenemez

en: cannot add to locale archive
tr: yerel arşive ekleme yapılamıyor

en: cannot allocate buffer for object name
tr: nesne adı için arabellek tahsis edemez

en: cannot allocate dependency buffer
tr: bağımlılık arabelleği tahsis edemez

en: cannot allocate dependency list
tr: bağımlılık listesi ayrılamadı

en: cannot allocate memory for program header
tr: uygulama başlığı için bellek ayrılamadı

en: cannot allocate memory in static TLS block
tr: durağan TLS bloğunda bellek ayrılamıyor

en: cannot allocate name record
tr: isim kaydı ayrılamadı

en: cannot allocate symbol data
tr: sembol verisi ayrılamadı

en: cannot allocate symbol search list
tr: sembol arama listesi ayrılamadı

en: cannot allocate version reference table
tr: sürüm başvuru tablosu ayrılamadı

en: cannot apply additional memory protection after relocation
tr: yeniden ayırma işleminden sonra ek bellek koruması uygulanamaz

en: cannot attach to process %lu
tr: sürece bağlanamıyor %lu

en: cannot change current working directory to "/"
tr: çalışma dizini "/" yapılamaz

en: cannot change current working directory to "/": %s
tr: çalışma dizini "/" yapılamadı: %s

en: cannot change memory protections
tr: bellek korumaları değiştirilemiyor

en: cannot change mode of new locale archive
tr: yeni yerel arşivinin kipi değiştirilemiyor

en: cannot change mode of resized locale archive
tr: boyutu değiştirilen yerel arşivin kipi değiştirilemiyor

en: cannot change to old GID: %s; disabling paranoia mode
tr: eski GID'e dönülemedi: %s; paranoya kipi iptal ediliyor

en: cannot change to old UID: %s; disabling paranoia mode
tr: eski UID'e dönülemedi: %s; paranoya kipi iptal ediliyor

en: cannot change to old working directory: %s; disabling paranoia mode
tr: eski çalışma dizinine dönülemiyor: %s; paranoya kipi iptal ediliyor

en: cannot close file descriptor
tr: dosya tanıtıcı kapatılamıyor

en: cannot create %s; no persistent database used
tr: %s oluşturulamıyor; kullanımda bir kalıcı veritabanı yok

en: cannot create %s; no sharing possible
tr: %s oluşturulamıyor; paylaşım mümkün değil

en: cannot create HWCAP priorities
tr: öncelikler HWCAP oluşturulamıyor

en: cannot create RUNPATH/RPATH copy
tr: kopyası RUNPATH/RPATH oluşturulamıyor

en: cannot create TLS data structures
tr: veri yapıları TLS oluşturulamıyor

en: cannot create a pipe to talk to the child
tr: astla konuşmak için bir pipe (işlem hattı) oluşturamazsınız

en: cannot create cache for search path
tr: dosya arama yolu için arabellek oluşturulamıyor

en: cannot create capability list
tr: yetenek listesi oluşturulamıyor

en: cannot create directory for output files
tr: çıktı dosyaları için dizin oluşturulamıyor

en: cannot create internal descriptor
tr: iç tanıtıcı oluşturulamıyor

en: cannot create output file `%s' for category `%s'
tr: çıktı dosyası `%s' `%s' kategorisi için oluşturulamıyor

en: cannot create output path '%s': %s
tr: çıktı dosyaları '%s': %s dizinine yazılamıyor

en: cannot create read-only descriptor for "%s"; no mmap
tr: "%s" için salt-okunur tanıtıcı oluşturulamıyor; mmap yok

en: cannot create scope list
tr: etki alanı listesi oluşturulamıyor

en: cannot create search path array
tr: dosya arama yolu dizisi oluşturulamıyor

en: cannot create search tree
tr: arama ağacı oluşturulamıyor

en: cannot create shared object descriptor
tr: paylaşımlı nesne tanımlayıcı oluşturulamıyor

en: cannot create temporary file
tr: geçici dosya oluşturulamıyor

en: cannot create temporary file name
tr: geçici dosya adı oluşturulamıyor

en: cannot create temporary file: %s
tr: geçici dosya oluşturulamıyor: %s

en: cannot determine escape character
tr: öncelem karakteri saptanamıyor

en: cannot determine file name
tr: dosya ismi saptanamıyor

en: cannot dynamically load executable
tr: çalıştırılabilir dosya dinamik olarak yüklenemiyor

en: cannot dynamically load position-independent executable
tr: konum-bağımsız yürütülebilir dinamik olarak yükleyemez

en: cannot enable executable stack as shared object requires
tr: paylaşımlı nesnenin gerektirdiği çalıştırılabilir yığıt etkinleştirilemiyor

en: cannot enable socket to accept connections: %s
tr: bağlantıları kabul etmek üzere soket etkinleştirilemiyor: %s

en: cannot extend global scope
tr: genel kapsam genişletilemiyor

en: cannot extend locale archive file
tr: yerel arşiv dosyası genişletilemiyor

en: cannot find program header of process
tr: işlemin program üstbilgisini bulamıyor

en: cannot fork
tr: çatallanamıyor

en: cannot generate output file
tr: çıktı dosyası üretilemiyor

en: cannot get current working directory: %s; disabling paranoia mode
tr: çalışılmakta olan dizin alınamıyor: %s; paranoya kipi iptal ediliyor

en: cannot get information about process %lu
tr: %lu işlemi hakkında bilgi edinemiyorum

en: cannot handle old request version %d; current version is %d
tr: eski istem sürümü %d elde edilemedi; mevcut sürüm %d

en: cannot initialize archive file
tr: arşiv dosyası ilklendirilemiyor

en: cannot load auxiliary `%s' because of empty dynamic string token substitution
tr: boş dinamik dizge simgesi ikamesi yüzünden yardımcı `%s' yüklenemiyor

en: cannot load profiling data
tr: şekillendirici verisi yüklenemiyor

en: cannot lock locale archive "%s"
tr: "%s" yerel arşivi kilitlenemiyor

en: cannot lock new archive
tr: yeni arşiv kilitlenemiyor

en: cannot make segment writable for relocation
tr: yeniden konumlama için parça yazılabilir yapılamıyor

en: cannot map archive header
tr: arşiv başlığı eşlenemiyor

en: cannot map database file
tr: veritabanı dosyası haritalanamaz

en: cannot map locale archive file
tr: yerel arşiv dosyası eşlenemiyor

en: cannot map pages for fdesc table
tr: fdesc tablosu için sayfalar eşlenemiyor

en: cannot map pages for fptr table
tr: fptr tablosu için sayfalar eşlenemiyor

en: cannot map zero-fill pages
tr: sıfırlar içeren sayfalar eşleştirilemez

en: cannot open
tr: açılamıyor

en: cannot open %s
tr: %s açılamıyor

en: cannot open %s/task
tr: %s/görev açılamıyor

en: cannot open /proc/self/cmdline: %m; disabling paranoia mode
tr: /proc/self/cmdline açılammıyor: %m; paranoya kipi iptal ediliyor

en: cannot open `%s'
tr: `%s' açılamıyor

en: cannot open database file `%s'
tr: `%s' veritabanı dosyası açılamıyor

en: cannot open directory "%s": %s: ignored
tr: "%s" dizini açılamıyor: %s: yoksayıldı

en: cannot open input file
tr: girdi dosyası açılamıyor

en: cannot open input file `%s'
tr: `%s' girdi dosyası açılamıyor

en: cannot open locale archive "%s"
tr: yerel arşiv `%s' açılamıyor

en: cannot open locale definition file `%s'
tr: dil karakteristikleri tanımlama dosyası `%s' açılamıyor

en: cannot open output file
tr: çıktı dosyası açılamıyor

en: cannot open output file `%s'
tr: `%s' çıktı dosyası açılamıyor

en: cannot open output file `%s' for category `%s'
tr: çıktı dosyası `%s' açılamadı; `%s' kategorisi için.

en: cannot open shared object file
tr: paylaşımlı nesne dosyası açılamıyor

en: cannot open socket: %s
tr: soket açılamıyor: %s

en: cannot prepare reading %s/task
tr: %s/görev okumaya hazırlayamıyor

en: cannot read all files in "%s": ignored
tr: "%s" içindeki hiçbir dosya okunamıyor: yoksayıldı

en: cannot read archive header
tr: arşiv başlığı okunamıyor

en: cannot read character map directory `%s'
tr: karakter eşlem dizini `%s' okunamıyor

en: cannot read data from locale archive
tr: yerel arşivdeki verileri okuyamıyor

en: cannot read dynamic section
tr: dinamik bölümü okunamıyor

en: cannot read file data
tr: dosya verisi okunamıyor

en: cannot read header
tr: başlık okunamıyor

en: cannot read header from `%s'
tr: başlık `%s'den okunamıyor

en: cannot read invalidate ACK
tr: geçersizleştirme ACK'sı okunamıyor

en: cannot read link map
tr: bağlantı haritası okunamıyor

en: cannot read object name
tr: nesne adı okunamıyor

en: cannot read program header
tr: program üstbilgisi okuyamıyorum

en: cannot read program interpreter
tr: program yorumlayıcı okunamıyor

en: cannot read r_debug
tr: r_debug okunamıyor

en: cannot read statistics data
tr: istatistik verileri okunamıyor

en: cannot rename new archive
tr: yeni arşivin ismi değiştirilemiyor

en: cannot rename temporary file
tr: geçici dosyayı yeniden adlandıramaz

en: cannot resize archive file
tr: arşiv dosyasının boyutu değiştirilemiyor

en: cannot restore segment prot after reloc
tr: reloc işleminden sonra prot segmanı eski haline getirilemedi

en: cannot save new repertoire map
tr: yeni repertuvar eşlemi kaydedilemiyor

en: cannot set file creation context for `%s'
tr: `%s' için dosya oluşturma bağlamı ayarlayamıyor

en: cannot stat database file
tr: istatistik veritabanı dosyası olamaz

en: cannot stat locale archive "%s"
tr: "%s" yerel arşivi durumlanamıyor

en: cannot stat newly created file
tr: yeni oluşturulan dosyayı istatistik edemez

en: cannot stat shared object
tr: paylaşımlı nesne durumlanamıyor

en: cannot write output files to `%s'
tr: çıktı dosyaları `%s' dizinine yazılamıyor

en: cannot write result: %s
tr: sonuç yazılamıyor: %s

en: cannot write statistics: %s
tr: istatistikler yazılamıyor: %s

en: cannot write to database file %s: %s
tr: veritabanı dosyası %s yazılamıyor: %s

en: cap_init failed
tr: cap_init başarısız

en: cap_set_proc failed
tr: cap_set_proc başarısız

en: character '%s' in class `%s' must be in class `%s'
tr: `%s' karakteri `%s' sınıfı yerine `%s' sınıfında olmalı

en: character '%s' in class `%s' must not be in class `%s'
tr: `%s' karakteri `%s' sınıfında ama `%s' sınıfında olmamalı

en: character <SP> not defined in character map
tr: <SP> karakteri karakter eşlemde atanmamış

en: character L'\u%0*x' in class `%s' must be in class `%s'
tr: karakter L'\u%0*x' `%s' sınıfında, `%s' sınıfında olmalı

en: character L'\u%0*x' in class `%s' must not be in class `%s'
tr: karakter L'\u%0*x' `%s' sınıfında, `%s' sınıfında olmamalı

en: character class `%s' already defined
tr: `%s' karakter sınıfı zaten atanmış

en: character map `%s' already defined
tr: `%s' karakter eşlem zaten atanmış

en: character map `%s' is not ASCII compatible, locale not ISO C compliant [--no-warnings=ascii]
tr: `%s' karakter eşlemi ASCII uyumlu değil, yerel de ISO C uyumlu değil [--no-warnings=ascii]

en: character map file `%s' not found
tr: `%s' karakter eşlem dosyası bulunamadı

en: character sets with locking states are not supported
tr: tuş kilitlemeli karakter kümeleri desteklenmiyor

en: checking for monitored file `%s': %s
tr: `%s' izlenen dosyayı denetleme: %s

en: child exited with status %d
tr: ast durumu ile çıktı %d

en: child terminated by signal %d
tr: ast bir sinyal ile engellendi %d

en: circular dependencies between locale definitions
tr: dil karakteristikleri tanımları arasında bağımlılıklar kısır döngülü

en: clnt_raw.c: fatal header serialization error
tr: clnt_raw.c - Ölümcül başlık sıralama hatası

en: command line
tr: komut satırı

en: connect to address %s:
tr: %s adresine bağlantı:

en: conversion from `%s' is not supported
tr: `%s' den dönüşüm desteklenmiyor

en: conversion from `%s' to `%s' is not supported
tr: `%s' den `%s' e dönüşüm desteklenmiyor

en: conversion modules not available
tr: dönüşüm modülleri yok

en: conversion rate value cannot be zero
tr: dönüştürme oranı sıfır olamaz

en: conversion stopped due to problem in writing the output
tr: çıktıyı yazarken bir problemden dolayı dönüştürme durdu

en: conversion to `%s' is not supported
tr: `%s' e dönüşüm desteklenmiyor

en: conversions from `%s' and to `%s' are not supported
tr: `%s'den ve `%s'e dönüşümler desteklenmiyor

en: copy used because hard link failed: %s
tr: sabit bağlantı başarısız olduğu için kullanılan kopya: %s

en: copy used because symbolic link failed: %s
tr: sembolik bağlantı başarısız olduğundan kullanılan kopya: %s

en: could not initialize conditional variable
tr: koşullu değişkeni başlamadı

en: could not start any worker thread; terminating
tr: herhangi bir işçi iş parçacığı başlatamadı; sonlandırıcı

en: could not start clean-up thread; terminating
tr: temizleme iş parçacığı başlatamadı; sonlandırıcı

en: couldn't create an rpc server
tr: bir rpc sunucu oluşturulamadı

en: couldn't register prog %ld vers %ld
tr: uygulama %ld sürüm %ld sicil kaydı yapılamadı

en: database %s is not supported
tr: veritabanı %s desteklenmiyor

en: database [key ...]
tr: veritabanı [anahtar/tuş ...]

en: database for %s corrupted or simultaneously used; remove %s manually if necessary and restart
tr: %s için ya veritabanı yok ya da şu an kullanımda; gerekiyorsa %s'i kendiniz silip yeniden başlatın

en: default character map file `%s' not found
tr: öntanımlı karakter eşlem dosyası `%s' bulunamadı

en: disable IDN encoding
tr: kod çözümü IDN devre dışı

en: disabled inotify-based monitoring after read error %d
tr: okuma hatasından sonra devre dışı inotify-tabanlı izleme %d

en: disabled inotify-based monitoring for directory `%s': %s
tr: klasör için inotify tabanlı izleme devre dışı `%s': %s

en: disabled inotify-based monitoring for file `%s': %s
tr: dosya için inotify tabanlı izleme devre dışı `%s': %s

en: duplicate definition of <%s>
tr: <%s> tanımı tekrarlanmış

en: duplicate definition of script `%s'
tr: `%s' betiğinin ataması tekrarlanmış

en: duplicate key
tr: yinelenen anahtar/tuş

en: duplicate set definition
tr: küme ataması tekrarlanmış

en: duplicated definition for mapping `%s'
tr: `%s' eşlemi için atama tekrarlanmış

en: duplicated message identifier
tr: ileti tanıtıcı tekrarlanmış

en: duplicated message number
tr: tekrarlanmış ileti numarası

en: ellipsis range must be marked by two operands of same type
tr: elips kapsamı aynı türde iki veri öğesi ile sınırlanmış olmalıdır

en: empty dynamic string token substitution
tr: boş dinamik dizge simge ikamesi

en: empty file name
tr: boş dosya adı

en: enablecache: cache already enabled
tr: enablecache: arabellek zaten etkin

en: enablecache: could not allocate cache
tr: enablecache: arabellek ayrılamadı

en: enablecache: could not allocate cache data
tr: enablecache: arabellek verisi ayrılamadı

en: enablecache: could not allocate cache fifo
tr: enablecache: arabellek g/ç'ları ayrılamadı

en: encoding for output
tr: çıktı için kodlama

en: encoding of original text
tr: özgün metin kodlaması

en: error getting caller's id: %s
tr: çağrıcı kimliği alınırken hata: %s

en: error while adding equivalent collating symbol
tr: eşdeğer karşılaştırma sembolünü eklerken hata

en: error while closing input `%s'
tr: `%s' girdisi kapatılırken hata

en: error while closing output file
tr: çıktı dosyası kapatılırken hata

en: error while closing the profiling data file
tr: şekillendirici verisi dosyası kapatılırken hata

en: error while loading shared libraries
tr: paylaşımlı kitaplıklar yüklenirken hata oluştu

en: error while reading the input
tr: girdi okunurken hata

en: error: you do not have read permission for
tr: hata: bunun için okuma yetkiniz yok

en: executable \`$program' not found\n
tr: çalıştırılabilir \`$program' ortalarda yok\n

en: exited with unknown exit code
tr: bilinmeyen bir çıkış koduyla durdu

en: expected continuation line not found
tr: gereken süreklilik satırı bulunamadı

en: expecting string argument for `copy'
tr: `copy' için dize bağımsız değişkeni bekliyor

en: extra trailing semicolon
tr: fazladan ; var

en: failed to add file watch `%s`: %s
tr: izlenen dosya `%s` eklemek için başarısız oldu: %s

en: failed to create new locale archive
tr: yeni yerel arşivi oluşturulamadı

en: failed to load shared object `%s'
tr: paylaşımlı nesne `%s' yüklenemedi

en: failed to load symbol data
tr: sembol verisi yüklenemedi

en: failed to map segment from shared object
tr: parça paylaşımlı nesneden eşleştirilemedi

en: failed to mmap the profiling data file
tr: şekillendirme verisi dosyası mmap olamadı

en: failed to remove file watch `%s`: %s
tr: izlenen dosyayı kaldırmada hata `%s`: %s

en: failed to start conversion processing
tr: dönüşüm işlemi başlatılamadı

en: failed to turn on BTI protection
tr: koruma BTI açılamadı

en: failed to write new database file
tr: veritabanı dosyası yazılırken hata oluştu

en: failure while reading configuration file; this is fatal
tr: yapılandırma dosyası okunurken hata; bu ölümcül bir hata

en: failure while writing data for category `%s'
tr: `%s' kategorisi için veri yazılırken hata oluştu

en: file %s is truncated
tr: %s dosyası kırpılmış

en: file name '%s' begins with '/'
tr: dosya adı '%s' ile başlar '/'

en: file name '%s' component contains leading '-'
tr: dosya adı '%s' bileşen satır aralığı '-' içerir

en: file name '%s' contains '%.*s' component
tr: dosya adı '%s' '%.*s' bileşenini içerir

en: file name '%s' contains byte '%c'
tr: dosya adı '%s' bayt '%c' içerir

en: file name '%s' contains byte '\%o'
tr: dosya adı '%s' bayt '\%o' içerir

en: file name '%s' contains overlength component '%.*s...'
tr: dosya adı '%s' fazla uzunluk bileşeni '%.*s...' içerir

en: file not a database file
tr: bir veritabanı dosyası dosya değildir

en: file size does not match
tr: dosya boyutu uyumsuz

en: file too short
tr: dosya çok küçük

en: format '%s' not handled by pre-2015 versions of zic
tr: format '%s' 2015 öncesi zic sürümleri tarafından elde edilemez

en: fractional seconds rejected by pre-2018 versions of zic
tr: zic'in 2018 öncesi sürümleri tarafından reddedilen kesirli saniyeler

en: freed %zu bytes in %s cache
tr: %2$s arabelleğinde %1$zu bayt serbest bırakıldı

en: fstat failed
tr: fstat başarısız

en: garbage at end of character code specification
tr: karakter kodu özelliklerinin sonunda bozulma

en: garbage at end of number
tr: numaranın sonunda bozulma

en: generate call graph
tr: çağrı grafiği üretir

en: generate flat profile with counts and ticks
tr: sayım ve darbelerle düz kesit üretir

en: getgrouplist failed
tr: getgrouplist başarısız

en: handle_request: request received (Version = %d)
tr: handle_request: istek alındı (Sürüm = %d)

en: handle_request: request received (Version = %d) from PID %ld
tr: handle_request: %2$ld numaralı süreçden istek alındı (Sürüm = %1$d)

en: hard linked somewhere
tr: bir yere sabit bağlı

en: has characters other than ASCII alphanumerics, '-' or '+'
tr: alfanümerik ASCII, '-' veya '+' dışındaki karakterlere sahiptir

en: has fewer than 3 characters
tr: 3 karakterden az

en: has more than 6 characters
tr: 6'dan fazla karaktere sahiptir

en: header size does not match
tr: başlık boyutu uyumsuz

en: hexadecimal range format should use only capital characters
tr: onaltılık kapsam biçimi sadece büyük harfleri kullanacaktır

en: ignored inotify event for `%s` (file exists)
tr: inotify etkinlik için `%s` (dosya içerir) ihmat edilmiştir

en: illegal escape sequence at end of string
tr: karakter dizisinin sonunda uygun olmayan escape dizisi

en: illegal input sequence at position %Zd
tr: %Zd konumunda uygun olmayan girdi dizgesi

en: illegal input sequence at position %ld
tr: %ld konumunda uygun olmayan girdi dizgesi

en: illegal set number
tr: küme sayısı kuraldışı

en: implementation limit: no more than %Zd character classes allowed
tr: tamamlama sınırı: %Zd karakterden fazla olmayan sınıflara izin verilmedi

en: implementation limit: no more than %d character maps allowed
tr: tamamlama sınırı: %d karakterden fazla olmayan karakter eşleşme listesine izin verilmedi

en: incompatible -b options
tr: uyumsuz -b seçenekleri

en: incomplete character or shift sequence at end of buffer
tr: tampon bellek sonunda eksik karakter ya da shift dizisi

en: incomplete set of locale files in "%s"
tr: "%s" içindeki yerel dosyaları kümesi tamamlanmamış

en: initial getgrouplist failed
tr: ilk getgrouplist başarısız

en: input line of unknown type
tr: girdi satırının türü bilinmiyor

en: integer overflow
tr: tamsayı taşması

en: internal error
tr: iç hata

en: internal error (illegal descriptor)
tr: iç hata (kuraldışı tanımlayıcı)

en: internal error in %s, line %u
tr: %s, %u satırında içsel hata

en: internal error: symidx out of range of fptr table
tr: dahili hata: fptr tablosundaki symidx aralık dışında

en: invalid CORRECTION field on Leap line
tr: sıçrama satırında geçersiz DÜZELTME alanı

en: invalid ELF header
tr: geçersiz ELF başlığı

en: invalid Rolling/Stationary field on Leap line
tr: sıçrama çizgisinde geçersiz Yuvarlanma/Sabit alan

en: invalid UT offset
tr: geçersiz UT offset

en: invalid abbreviation format
tr: kısaltma biçemi geçersiz

en: invalid character: message ignored
tr: geçersiz karakter: ileti yoksayıldı

en: invalid day of month
tr: ayın günü geçersiz

en: invalid definition
tr: geçersiz atama

en: invalid encoding given
tr: geçersiz kodlama verilmiş

en: invalid ending year
tr: bitiş yılı geçersiz

en: invalid escape sequence
tr: geçersiz escape dizisi

en: invalid leaping year
tr: artık yıl geçersiz

en: invalid line
tr: satır geçersiz

en: invalid mode
tr: geçersiz kip

en: invalid mode for dlopen()
tr: dlopen() için kip geçersiz

en: invalid mode parameter
tr: kip parametresi geçersiz

en: invalid month name
tr: ay ismi geçersiz

en: invalid names for character range
tr: karakter kapsamı için geçersiz isimler

en: invalid namespace
tr: isim alanı geçersiz

en: invalid option: -b '%s'
tr: geçersiz seçenek: -b '%s'

en: invalid persistent database file "%s": %s
tr: kalıcı veritabanı dosyası "%s" geçersiz: %s

en: invalid pointer size
tr: imleyici uzunluğu geçersiz

en: invalid process ID '%s'
tr: geçersiz işlem ID'si  '%s'

en: invalid quote character
tr: tırnak işareti geçersiz

en: invalid saved time
tr: kazanılmış zaman geçersiz

en: invalid starting year
tr: başlangıç yılı geçersiz

en: invalid target namespace in dlmopen()
tr: dlmopen() için hedef isim alanı geçersiz

en: invalid thread ID '%s'
tr: geçersiz iş parçacığı ID'si '%s'

en: invalid time of day
tr: günün tarihi geçersiz

en: invalid weekday name
tr: gün ismi geçersiz

en: invalidation failed
tr: geçersizleştirme başarısız

en: key length in request too long: %d
tr: istenen anahtar/tuş uzunluğu fazla: %d

en: last Leap time does not precede Expires time
tr: son Sıçrama süresi Sona Ereme zamanından önce değil

en: ldd: option \`$1' is ambiguous
tr: ldd: \`$1' seçeneği burada belirsiz

en: leap second precedes Epoch
tr: sıçrama ikinci Dönem öncesinde

en: libc4 library %s in wrong directory
tr: libc4 kitaplığı %s yanlış dizinde

en: libc5 library %s in wrong directory
tr: libc5 kitaplığı %s yanlış dizinde

en: libc6 library %s in wrong directory
tr: libc6 kitaplığı %s yanlış dizinde

en: libraries %s and %s in directory %s have same soname but different type.
tr: %s ve %s kitaplıkları %s dizininde ve aynı isme sahip oldukları halde farklı türde.

en: line too long
tr: satır çok uzun

en: link to link
tr: bağlantıdan bağlantıya

en: list all known coded character sets
tr: tüm bilinen kodlu karakter kümelerini listeler

en: locale "%s" not in archive
tr: "%s" yeri arşivde değil

en: locale '%s' already exists
tr: `%s' yereli zaten var

en: locale alias file `%s' not found
tr: `%s' yerel isim dosyası bulunamadı

en: locale name should consist only of portable characters
tr: yer isimlerinin karakterleri ascii 127 içinden seçilmiş olmalı

en: locale.alias file to consult when making archive
tr: arşiv oluşturulurken başvurulacak locale.alias dosyası

en: lstat failed
tr: lstat başarısız

en: makecontext: does not know how to handle more than 8 arguments
tr: makecontext: 8 argümandan fazlasının nasıl elde edileceği bilinmiyor

en: malformed line ignored
tr: hatalı satır yoksayıldı

en: maximum file size for %s database too small
tr: %s veritabanı için azami dosya boyu çok küçük

en: memory clobbered before allocated block
tr: bellek ayrılmış bloğun öncesine taştı

en: memory clobbered past end of allocated block
tr: bellek ayrılmış bloğun sonrasına taştı

en: memory exhausted
tr: bellek tükendi

en: memory is consistent, library is buggy
tr: bellek tutarlı, kitaplık hatalı

en: memusage: option \`${1##*=}' is ambiguous
tr: memusage: \`${1##*=}' seçeneği burada belirsiz

en: memusage: unrecognized option \`$1'
tr: memusage: tanınmayan seçenek \`$1'

en: missing file arguments
tr: dosya nitelikleri eksik

en: mmap of cache file failed.
tr: arabellek dosyasının mmap'lenmesi başarısız

en: monitored file `%s` changed (mtime)
tr: izlenen dosya `%s` değiştiğinde (mtime)

en: monitored file `%s` was %s, adding watch
tr: izlenen dosya `%s` %s di, izleme ekle

en: monitored file `%s` was %s, removing watch
tr: izlenen dosya `%s` %s di, kaldırılmadan izle

en: monitored file `%s` was written to
tr: izlenen dosya `%s`  e yazılmıştır

en: monitored parent directory `%s` was %s, removing watch on `%s`
tr: izlenen üst dizin `%s` %s di, `%s` kaldırılmadan izle

en: monitoring directory `%s` (%d)
tr: izleme dizini `%s` (%d)

en: monitoring file %s for database %s
tr: veritabanı %s için %s izleme dosyası

en: monitoring file `%s` (%d)
tr: izlenen dosya `%s` (%d)

en: more than one dynamic segment
tr: bir dinamik parçadan fazla

en: multiple Expires lines
tr: çoklu Sona Eren satır

en: need absolute file name for configuration file when using -r
tr: -r kullanılırken yapılandırma dosyası için soyut dosya ismi gerekir

en: needs to be installed setuid `root'
tr: setuid `root' olarak kurulu olması gerekir

en: never registered prog %d
tr: prog %d hiç kaydedilmemiş

en: no
tr: hayır

en: no <Uxxxx> or <Uxxxxxxxx> value given
tr: <Uxxxx> ya da <Uxxxxxxxx> değeri verilmeliydi

en: no POSIX environment variable for zone
tr: zaman dilimi için POSIX ortam değişkeni yok

en: no entries to be processed
tr: işlenecek hiçbir giriş yok

en: no input digits defined and none of the standard names in the charmap
tr: karakter eşleşme listesinde standart isimlerin hiç biri ve atanmış girdi rakamları yok

en: no more memory for database '%s'
tr: veritabanı '%s' için bellek kalmadı

en: no more namespaces available for dlmopen()
tr: dlmopen() için artık isim alanı kalmadı

en: no other keyword shall be specified when `copy' is used
tr: `copy' kullanıldığında belirtilmiş olacak diğer anahtar kelime yok

en: no output digits defined and none of the standard names in the charmap
tr: karakter eşleşme listesinde standart isimlerin hiç biri ve atanmış çıktı rakamları yok

en: no output file produced because errors were issued
tr: hatalar verildiği için çıktı dosyası üretilmedi

en: no output file produced because warnings were issued
tr: uyarılardan dolayı bir çıktı dosyası üretilmedi

en: no symbolic name given
tr: sembolik isim verilmemiş

en: no symbolic name given for end of range
tr: kapsam sonu için sembolik isim verilmemiş

en: no valid %s/task entries
tr: geçersiz  %s/görev girişleri

en: no write permission to output path '%s': %s
tr: çıkış yoluna yazma izni yok '%s': %s

en: nonzero padding in e_ident
tr: e_ident içinde sıfır olmayan dolgu

en: not all characters used in `outdigit' are available in the charmap
tr: `outdigit' içinde kullanılan karakterlerin bir kısmı karakter eşleşme listesinde mevcut

en: not all characters used in `outdigit' are available in the repertoire
tr: `outdigit' içinde kullanılan karakterlerin bir kısmı repertuvarda mevcut

en: not regular file
tr: düzenli dosya değil

en: nscd configuration:
    
    %15d  server debug level
tr: nscd yapılandırması:
    
    %15d  sunucu hata ayıklama seviyesi

en: nscd not running!
tr: nscd çalışmıyor!

en: number of bytes for byte sequence of beginning and end of range not the same: %d vs %d
tr: aralığın başındaki ve sonundaki bayt dizilerideki baytların sayısı aynı değil: %d ve %d

en: object file has no dynamic section
tr: nesne dosyasının dinamik bölümü yok

en: object file has no loadable segments
tr: nesne dosyasının yüklenebilir segmanı yok

en: omit invalid characters from output
tr: geçersiz karakterleri çıktıya yazmaz

en: only ET_DYN and ET_EXEC can be loaded
tr: sadece ET_DYN ve ET_EXEC yüklü olabilir

en: only WIDTH definitions are allowed to follow the CHARMAP definition
tr: tanım CHARMAP sadece WITDTH tanımları izleyebilir

en: order for `%.*s' already defined at %s:%Zu
tr: `%.*s' için sıralama zaten %s:%Zu içinde atanmış

en: out of memory
tr: bellek yetersiz

en: out of memory
tr: bellek yetersiz

en: output file
tr: çıktı dosyası

en: parameter null or not set
tr: parametre ya null ya da verilmemiş

en: pmap_getmaps.c: rpc problem
tr: pmap_getmaps rpc sorunu

en: poll: protocol failure in circuit setup
tr: poll: devre ayarında protokol hatası

en: prctl(KEEPCAPS) failed
tr: prctl(KEEPCAPS) başarısız

en: pre-2014 clients may mishandle more than 1200 transition times
tr: pre-2014 istemciler 1200 geçiş süresinden daha fazla kötü görev yapabilir

en: premature end of `translit_ignore' definition
tr: `translit_ignore' tanımının sonu eksik

en: previous definition was here
tr: önceki tanım burasıydı

en: print list of count paths and their number of use
tr: sayım yollarının listesini ve kullanımdaki miktarını basar

en: print progress information
tr: gelişim bilgisi gösterir

en: problems while reading `%s'
tr: `%s' okunurken sorunlar

en: process %lu is no ELF program
tr: işlem %lu ELF programı değildir

en: profiling data file `%s' does not match shared object `%s'
tr: şekillendirme veri dosyası `%s' paylaşımlı nesne `%s' ile uyuşmuyor

en: provide access to FD %d, for %s
tr: %2$s için dosya tanıtıcı %1$d'ye erişim sağlar

en: pruning %s cache; time %ld
tr: %s arabelleği budanıyor; süre %ld

en: rcmd: %s: short read
tr: rcmd: %s: kısa okuma

en: rcmd: Cannot allocate memory
tr: rcmd: Bellek ayrılamadı

en: rcmd: poll (setting up stderr): %m
tr: rcmd: poll (stderr ayarlaması): %m

en: rcmd: socket: All ports in use
tr: rcmd: soket: Tüm portlar kullanımda

en: rcmd: write (setting up stderr): %m
tr: rcmd: write (stderr ayarlaması): %m

en: re-exec failed: %s; disabling paranoia mode
tr: re-exec başarısız: %s; paranoya kipi iptal ediliyor

en: reading of ELF header failed
tr: başlık ELF okunamıyor

en: reading of section header string table failed
tr: bölüm başlık dizgeleri tablosu okunamadı

en: reading of section headers failed
tr: bölüm başlıkları okunamadı

en: rebuild shared object with IBT support enabled
tr: destek IBT etkinken paylaşılan nesneyi yeniden oluşturma

en: rebuild shared object with SHSTK support enabled
tr: destek SHSTK etkinken paylaşılan nesneyi yeniden oluştur

en: reference clients mishandle more than %d transition times
tr: referans istemciler %d geçiş sürelerinin daha fazlasını yanlış yapabilir

en: registerrpc: out of memory
tr: registerrpc: bellek yetersiz

en: relative path `%s' used to build cache
tr: arabelleğin oluşturulduğu göreli yol `%s'

en: repertoire map file `%s' not found
tr: `%s' repertuar eşlem dosyası bulunamadı

en: request from %ld not handled due to missing permission
tr: %ld den talep edilen eksik izin nedeniyle işlemez

en: request from '%s' [%ld] not handled due to missing permission
tr: '%s' [%ld] den talep edilen eksik izin nedeniyle işlemez

en: request not handled due to missing permission
tr: istek eksik izin nedeniyle işlemez

en: resulting bytes for range not representable.
tr: sonuçlanan baytlar kapsam için gösterilebilir değil.

en: rule goes past start/end of month; will not work with pre-2004 versions of zic
tr: kural ay başından/sonundan geçer; zic 2004 öncesi sürümleri ile çalışmaz

en: same rule name in multiple files
tr: bir çok dosyada aynı kural ismi var

en: secure services not implemented anymore
tr: güvenli hizmetler artık gerçeklenmiyor

en: setgroups failed
tr: setgroups başarısız

en: shared object cannot be dlopen()ed
tr: paylaşımlı nesne dlopen()'lanamıyor

en: shared object not open
tr: paylaşımlı nesne açık değil

en: short read while reading request key: %s
tr: istenen anahtar/tuş okunurken kısa okuma: %s

en: short read while reading request: %s
tr: istenen okuma kısa: %s

en: short write in %s: %s
tr: %s içinde kısa yazma: %s

en: size overflow
tr: boyut taşması

en: socket: protocol failure in circuit setup
tr: soket: devre ayarında protokol hatası

en: standard input
tr: standart girdi

en: start and end character sequence of range must have the same length
tr: kapsamın başlangıç ve bitiş karakter zincirleri aynı uzunlukta olmalı

en: starting year greater than ending year
tr: başlangıç yılı bitiş yılından büyük

en: stat failed for file `%s'; will try again later: %s
tr: stat `%s' dosyası için başarısız oldu; daha sonra tekrar deneyin: %s

en: stat of "%s" failed: %s: ignored
tr: "%s" durumlaması başarısız: %s: yoksayıldı

en: suggested size of table for database %s larger than the persistent database's table
tr: %s veritabanı için önerilen tablo boyutu kalıcı veritabanı tablosundan büyük

en: suppress warnings
tr: uyarıları engeller

en: svc_run: - out of memory
tr: svc_run: - bellek yetersiz

en: svc_run: - poll failed
tr: svc_run: - poll başarısız

en: svc_tcp.c - cannot getsockname or listen
tr: svc_tcp.c - getsockname yapılamıyor veya dinlenemiyor

en: svc_tcp.c - tcp socket creation problem
tr: svc_tcp.c - tcp soketi oluşturma sorunu

en: svc_unix.c - AF_UNIX socket creation problem
tr: svc_unix.c - AF_UNIX soketi oluşturma sorunu

en: svc_unix.c - cannot getsockname or listen
tr: svc_unix.c - getsockname yapılamıyor veya dinlenemiyor

en: svcudp_create - cannot getsockname
tr: svcudp_create - getsockname yapılamıyor

en: svcudp_create: socket creation problem
tr: svcudp_create: soket oluşturma sorunu

en: svcudp_create: xp_pad is too small for IP_PKTINFO
tr: svcudp_create: IP_PKTINFO için xp_pad çok küçük

en: symbol `%.*s' not in charmap
tr: `%.*s' sembolü CHARMAP içinde değil

en: symbol `%.*s' not in repertoire map
tr: `%.*s' sembolü repertuar eşlem içinde değil

en: symbol `%s'
tr: `%s' sembolü

en: symbol `%s' has the same encoding as
tr: `%s' sembolü bununla aynı kodlamaya sahip

en: symbol `%s' not defined
tr: `%s' sembolü atanmamış

en: symbol lookup error
tr: simge arama hatası

en: symbolic link used because hard link failed: %s
tr: sabit bağlantı başarısız olduğu için kullanılan sembolik bağlantı: %s

en: syntax error
tr: sözdizimi hatası

en: syntax error in %s definition: %s
tr: %s tanımında sözdizimi hatası: %s

en: syntax error in prolog: %s
tr: prolog içinde sözdizimi hatası: %s

en: syntax error in repertoire map definition: %s
tr: repertuar eşlem tanımı içinde sözdizimi hatası: %s

en: syntax error: not inside a locale definition section
tr: sözdizimi hatası: bir yerel tanımlama bölümü içinde değil

en: this is the first definition
tr: bu ilk tanım

en: time overflow
tr: zaman taşması

en: time too large
tr: süre çok uzun

en: time too small
tr: süre çok kısa

en: time zone abbreviation differs from POSIX standard
tr: zaman dilimi kısaltması POSIX standardından farklı

en: time zone abbreviation has fewer than 3 characters
tr: saat dilimi kısaltması 3 karakterden az

en: time zone abbreviation has too many characters
tr: saat dilimi kısaltması çok fazla karaktere sahiptir

en: to-value <U%0*X> of range is smaller than from-value <U%0*X>
tr: kapsamdaki <U%0*X> `to' değeri <U%0*X> `from' değerinden daha küçük

en: to-value character sequence is smaller than from-value sequence
tr: karakter dizisindeki `to' değeri `from' değerinden daha küçük

en: too few bytes in character encoding
tr: karakter kodlamada bayt sayısı çok az

en: too many arguments
tr: çok fazla argüman var

en: too many bytes in character encoding
tr: karakter kodlamada bayt sayısı çok fazla

en: too many errors; giving up
tr: çok fazla hata: bırakılıyor

en: too many leap seconds
tr: çok fazla artık saniye

en: too many local time types
tr: yerel zaman türleri çok fazla

en: too many transition times
tr: çok fazla geçiş zamanı

en: too many, or too long, time zone abbreviations
tr: çok fazla ya da çok uzun zaman dilimi kısaltmaları

en: trailing garbage at end of line
tr: satır sonu bozuk

en: trouble replying to prog %d
tr: %d uygulamasına yanıt vermede sorun

en: two rules for same instant
tr: aynlı anlık için iki kural

en: typed single year
tr: türünde tek yıl

en: unable to allocate buffer for input
tr: girdi için tampon ayrılamadı

en: unable to free arguments
tr: argümanlar serbest bırakılamadı

en: undefined
tr: atanmamış

en: uninitialized header
tr: başlatılmamış başlık

en: unknown
tr: bilinmiyor

en: unknown character `%s'
tr: `%s' karakteri bilinmiyor

en: unknown directive `%s': line ignored
tr: bilinmeyen `%s' yönergesi: satır yoksayıldı

en: unknown iconv() error %d
tr: bilinmeyen iconv() hatası %d

en: unknown name "%s"
tr: bilinmeyen isim "%s"

en: unknown set `%s'
tr: `%s' kümesi bilinmiyor

en: unknown specification "%s"
tr: özellik "%s" bilinmiyor

en: unrecognized option
tr: tanınmayan seçenek

en: unsupported dlinfo request
tr: dlinfo isteği desteklenmiyor

en: unterminated message
tr: sonlandırılmamış ileti

en: unterminated string
tr: sonlandırılmamış dizge

en: unterminated symbolic name
tr: sonlandırılmamış sembolik isim

en: upper limit in range is smaller than lower limit
tr: aralığın üst sınırı alt sınırdan küçük

en: use of 2/29 in non leap-year
tr: artık olmayan yıl içinde 2/29 kullanımı

en: value for %s must be an integer
tr: %s için değer bir tamsayı olmalı

en: value for <%s> must be 1 or greater
tr: <%s> için değer 1 ya da daha büyük olmalı

en: value of <%s> must be greater or equal than the value of <%s>
tr: <%s> değeri <%s> değerinden daha büyük ya da eşit olmalı

en: values over 24 hours not handled by pre-2007 versions of zic
tr: zic'in 2007 öncesi sürümlerinde 24 saatin üzerindeki değerlerle işlem yapılmaz

en: verification failed
tr: doğrulanamadı

en: version lookup error
tr: sürüm arama hatası

en: warning:
tr: uyarı:

en: warning: The LOCPATH variable is set to "%s"
tr: uyarı: LOCPATH değişkeni "%s" olarak ayarlanır

en: warning: you do not have execution permission for
tr: uayarı: bunu çalıştırma yetkiniz yok

en: while inserting in search tree
tr: arama ağacına eklenirken

en: while opening old catalog file
tr: eski katalog dosyası açılırken

en: while preparing output
tr: çıktıyı hazırlarken

en: while stat'ing profiling data file
tr: şekillendirici veri dosyası durumlanırken

en: wild compilation-time specification of zic_t
tr: zic_t'nin derleme zamanı belirtimine güvenilmez

en: with UCS range values one must use the hexadecimal symbolic ellipsis `..'
tr: onaltılık sembolik elips `..' UCS kapsam değerlerinden biriyle kullanılmalı

en: with character code range values one must use the absolute ellipsis `...'
tr: mutlak elips `...' karakter kod değerlerinden biriyle kullanılmalı

en: with symbolic name range values the absolute ellipsis `...' must not be used
tr: mutlak elips `...' sembolik isim kapsamındaki değerlerle kullanılmamalı

en: write incomplete
tr: yazma tamamlanamıyor

en: writeable by other than owner
tr: sahibinden başkası yazabilir

en: wrong ELF class: ELFCLASS32
tr: yanlış ELF sınıfı: ELFCLASS32

en: wrong ELF class: ELFCLASS64
tr: yanlış ELF sınıfı: ELFCLASS64

en: wrong number of arguments
tr: argüman sayısı hatalı

en: wrong number of fields on Expires line
tr: sona erme satırındaki yanlış alan sayısı

en: wrong number of fields on Leap line
tr: `Leap' satırının alanları eksik ya da fazla

en: wrong number of fields on Link line
tr: `Link' satırının alanları eksik ya da fazla

en: wrong number of fields on Rule line
tr: `Rule' satırının alanları eksik ya da fazla

en: wrong number of fields on Zone continuation line
tr: `Zone' devam satırının alanları eksik ya da fazla

en: wrong number of fields on Zone line
tr: `Zone' satırının alanları eksik ya da fazla

en: xtrace: unrecognized option \`$1'\n
tr: xtrace: tanınmayan seçenek \`$1'\n

en: year type "%s" is obsolete; use "-" instead
tr: yıl türü "%s" eskidir; yerine "-" kullanın

en: yes
tr: evet

en: yp_update: cannot convert host to netname
tr: yp_update: makina ismi ağ ismine dönüştürülemiyor

en: yp_update: cannot get server address
tr: yp_update: sunucu adresi alınamıyor
